Jestem tutaj

"Żyrafa tym głównie żyje, że w górę wyciąga szyję". Światowy Dzień Żyrafy - gatunku zagrożonego wyginięciem



Światowy Dzień Żyrafy jest obchodzony na całym świecie 21 czerwca w najdłuższy lub najkrótszy dzień w roku - w zależności od półkuli, na której mieszkasz. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na działania ochronne mające na celu zabezpieczenie przyszłości gatunku. Jest inicjatywą Fundacji Ochrony Żyraf. To nie tylko ogólnoświatowe święto tych niesamowitych i kochanych zwierząt, ale coroczne wydarzenie mające na celu zwiększenie wsparcia,  świadomości i rzucenie światła na wyzwania stojące przed żyrafą na wolności. Na wolności pozostało ich tylko około 111 tys., Nadszedł czas, aby teraz działać.

Opis
Afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych. Najwyższe zwierzę lądowe i największy z przeżuwaczy żyjących w czasach nowożytnych. Osiąga 5–6 m wysokości i masę 800-1000 kg (rzadko 1200).  Samce są większe od samic. Charakterystyczny wygląd nadają im wydłużona (7 kręgowa) szyja i długie, dwupalczaste kończyny (przednie dłuższe od tylnych) oraz 2-5 wyrostków kostnych (na czubku głowy) pokrytych owłosioną skórą. Żyrafa jest obdarzona znakomitym wzrokiem, co pozwala jej na pilną obserwację otoczenia.



Występowanie
Zwierzę zasiedla zazwyczaj sawanny, tereny trawiaste i otwarte lesiste. Unika gęstych, zwartych lasów oraz piasków pustyni - taki grunt byłby dla niej zbyt sypki.

Tryb życia
Żyje w małych stadach, tworzonych przez samice z małymi, niekiedy także z młodymi dorosłymi zwierzętami. Dorosłe samce są samotnikami bądź łączą się w małe grupy. Jest przywiązana do swojego terytorium i rzadko podejmuje dalsze wędrówki. Ze względu na zagrożenie ze strony drapieżników śpi nie więcej niż 7 minut dziennie. Doskonale biega - osiąga szybkość do 50 km/h, lecz nie potrafi pływać. Jest ssakiem spokojnym, lecz podrażniona może być groźna nawet dla lwa - w razie konieczności obrony używa siły nóg.



Odżywanie i rozwój
Jest roślinożerna - odżywia się głównie liśćmi akacji i innych drzew. Potrafi kilka dni obchodzić się bez wody. Po ok. 15 miesiącach rodzi jedno do dwa młode, które zaraz po urodzeniu mają 180 cm wysokości. Dojrzałość uzyskują w wieku 3-4 lat. Żyją do lat 15-20.

Źródło: encyklopedia.interia.pl/ ekologia.pl
Źródło zdjęcia: pinterest.com

Komentarze