Jestem tutaj

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Proszę Państwa, Oto Miś!


Niedźwiedź
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
Jan Brzechwa 

Występowanie: Niedźwiedzia brunatnego spotkać można tylko w mało zaludnionych rejonach górskich. W Polsce  jest ściśle chroniony na jej całym obszarze.

Opis: Ma duże, masywne ciało z nieznacznie wydłużoną głową, szyję grubą i krótką, ogon krótki i niewidoczny wśród okrywy włosowej. W trakcie chodzenia na podłożu stawia całą stopę.

Tryb życia: Niedźwiedź brunatny gdy wyczuje niebezpieczeństwo lub szuka pokarmu, może stawać na tylnych łapach. Porę zimową niedźwiedzie spędzają we wcześniej przygotowanych gawrach, wykopanych u podnóża pagórków lub w zaroślach zagajnika. Zimą przykryta jest ona grubą warstwą śniegu. Sen zimowy, z którego mogą się od czasu do czasu budzić, może trwać do 6 miesięcy. Nie jest to przysłowiowo twardy sen susła, a raczej leniwa drzemka, i  wybudzony ze snu szybko zrywa się z legowiska. Nie boi się wody, może godzinami siedzieć obok rzek czy wodospadów w oczekiwaniu na zdobycz. Gdy w pobliżu pojawia się łosoś,  drapieżnik zręcznie chwyta go zębami lub wyrzuca na brzeg silnym uderzeniem łapy. Niektóre niedźwiedzie brunatne, aby złapać płynącą rybę, całkowicie zanurzają głowę pod wodą.

Odżywianie: Niedźwiedzie brunatne najchętniej zjadają łososie i inne ryby, a także miód. Żywią się też ssakami, gryzoniami, ptakami, ptasimi jajami, owocami, nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, a w przypadku braku innego pożywienia także trawą. Z braku produktów naturalnych może wyrządzać znaczne szkody wśród zwierząt  gospodarstwa domowego. W czasie zimowego spoczynku wystarczają mu zgromadzone podskórnie zapasy tłuszczu.

Rozmnażanie i rozwój: Niedźwiedź brunatny żyje samotnie, łącząc się w pary jedynie w okresie godowym. Młode przychodzą na świat w gawrach. Samica niedźwiedzia wydaje potomstwo co 2 lata. W zimie samica rodzi zwykle 2 lub 3 młode, którymi opiekuje się aż do następnego miotu. Po 4 tygodniach małe niedźwiadki otwierają oczy, po tym czasie również przestają pić mleko matki. W wieku 5 miesięcy mogą zdobywać pokarm na własną łapę. Stają się samodzielne w wieku co najmniej 2 lat. W warunkach naturalnych niedźwiedzie żyją do 30–40, w niewoli trochę dłużej.

Czy wiesz, że... Niedźwiedź oswaja się łatwo, aczkolwiek nawet obłaskawiony bywa niebezpieczny dla swoich opiekunów. 


Poznajcie wzruszającą historię wyjątkowego niedźwiadka:



Zapraszamy również do zabawy:
Źródło: ekologia.pl/wikipedia/fajnepodroze.pl

Komentarze