Jestem tutaj

150. rocznica śmierci Charlesa Dickensa. Najwybitniejszego pisarza epoki wiktoriańskiej



Pisarz podziwiany jest za styl, zmysł obserwacji, barwną charakterystykę postaci i społeczną wrażliwość. Dickens dał światowej literaturze postacie Pickwicka, Olivera Twista, Fagina, Scrooge'a, Davida Copperfielda, Nicholasa Nickleby'ego i wiele innych. 

Prezentujemy kilka ciekawych informacji o autorze lektury szkolnej - Opowieści wigilijnej 
Gdyby nie długi ojca mógłby nigdy nie zostać pisarzem. Gdy miał 12 lat, jego ojca skazano na więzienie. Rodzina została bez środków do życia Przyszły pisarz musiał rozpocząć pracę. Doświadczenia z pracy w fabryce, wywarły ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. 

Zdobył pewne wykształcenie i w wieku 20 lat rozpoczął pracę w parlamencie – zdawał stamtąd relacje. Równolegle pracował w kilku londyńskich dziennikach. Oprócz rzetelnych artykułów pisał też krótkie, zabawne historyjki na temat ludzi, których poznał.
Po sukcesie Klubu Pickwicka zajął się przede wszystkim twórczością literacką.



W 1942 roku po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone. Był abolicjonistą, potępiał niewolnictwo nie tylko w swoich książkach. W czasie podróży wielokrotnie występował przed publicznością, miał okazję przemawiać również w Kongresie.
Nierozerwalnie był związany z XIX-wiecznym Londynem. Rodzinne, ukochane miasto pisarza wielokrotnie służyło jako tło fabuły jego powieści i opowiadań.
9 czerwca 1865 roku w drodze powrotnej z Paryża pisarz był jedną z ofiar katastrofy kolejowej, która wydarzyła się podczas przejazdu przez most w Staplehurst. Siedem wagonów spadło w przepaść. Jedynym wagonem, który utrzymał się na moście był ten, w którym wówczas przebywał. Motyw wypadku pojawi się w jednym z opowiadań o duchach, w którym główny bohater doznaje przeczucia, że zginie w katastrofie kolejowej.
Miał wielki wpływ na nowoczesną formę promocji literatury. W ciągu roku odbyło się przeszło 70 spotkań autorskich podczas których, oprócz odczytów, rozmawiał z czytelnikami i podpisywał swoje książki. 



Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje „Opowieść wigilijna”. Ta krótka lektura na stałe wpisała się w świąteczny folklor. Wielokrotnie ekranizowana i parafrazowana nowela stała się inspiracją dla wielu następnych moralizatorskich dzieł, podejmujących temat ludzkiej przemiany i magii świąt.
Wbrew powszechnej opinii, o międzynarodowej sławie z pisania książek piętnujących wyzysk, nieprawość i niesprawiedliwość społeczną, Dickens nie należał do ludzi świętych. Ofiarą jego podwójnej moralności była żona Charlesa, Catherine, z która miał 10 dzieci. Oprócz licznych kochanek, nawiązał dwuznaczną relację z 15-letnią siostrą swojej żony, w której był bardzo zakochany. Gdy dziewczyna nagle zmarła, Dickens popadł w depresję, co tylko potwierdza jego uczucia.
W powieściach i krótkich utworach pojawia się prawie 1000 postaci. Literaturoznawcy twierdzą, że pisarz miał niebagatelny wpływ na podejście do tworzenia bohaterów literackich.
Wielu wybitnych reżyserów mówiło, że pisarz miał wielki wpływ na kino. W wypowiedziach nawiązywali do charakterystycznego dla konstrukcji scenariusza, równoległego prowadzenia kilku wątków. Oczywiście pierwsze fabularne filmy pojawiły się wiele lat po śmierci pisarza.



O filmowości jego dzieł świadczyć mogą także liczne adaptacje. Do tej pory powstało kilkaset filmów, dzieł telewizyjnych, seriali i kreskówek, mniej lub bardziej swobodnie opartych na dziełach brytyjczyka. W samej erze kina niemego było to przeszło 100 produkcji, a ekranizacje jego dzieł powstają do dziś.

Źródło: dzieje.pl/biografie24/pl/zyciorysy.pl/obliczaludzi.pl/lubimyczytac
Źródło zdjęcia: centennialparklands.com.au/.hilderstonecollege.com/kulturaonet.pl



Komentarze