Jestem tutaj

91. rocznica urodzin Anny Frank, autorki dziennika - przejmującego świadectwa Holokaustu



Anna urodziła się 12 czerwca 1929 r. we Frankfurcie nad Menem, w wielopokoleniowej żydowskiej rodzinie mieszkającej w Niemczech.

Po dojściu Hitlera do władzy, w roku 1933 Frankowie wraz z córkami Anną i Margot uciekli przed prześladowaniami do Amsterdamu. Kiedy w 1940 roku Niemcy dokonali inwazji na Holandię i rozpoczęli prześladowanie Żydów, rodzina postanowiła się ukryć. Kryjówką stała się opuszczona oficyna kamienicy.

Z okazji 13 urodzin, ukrywająca się wraz z rodzicami Anna otrzymała zeszyt, w którym zaczęła opisywać codzienność w ukryciu. Zapiski miały formę listów. Pomimo ciężkich warunków w jakich rodzina żyła, z dziennika wyłania się optymistyczny przekaz. Dziewczynka do końca miała nadzieję, że tragiczny los jeszcze się odmieni. Ostatnia notatka opatrzona została datą 1 sierpnia 1944 r. Powstała na trzy dni przed aresztowaniem wskutek donosu. Rękopis ocaliła Holenderka Miep Gies, która wspierała ukrywających się Franków. Policjanci porzucili go, a kobieta znalazła i przechowała.


Czteroosobowa rodzina Franków została aresztowana przez Gestapo i deportowana do Auschwitz ostatnim transportem, jaki dotarł z terenu okupowanej Holandii w ramach hitlerowskiej akcji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Holokaust przeżył jedynie ojciec Otto, którego 27 stycznia 1945 roku uwolniła z Auschwitz Armia Czerwona. Matka zmarła w obozie tuż przed wyzwoleniem. Anna i jej siostra zmarły na tyfus w obozie Bergen-Belsen w marcu 1945 roku.

Dziennik Anny Frank ukazał się po raz pierwszy w 1947 roku opublikowany przez jej ojca. Do dziś przetłumaczono go na blisko 70 języków i zekranizowano. W domu, gdzie ukrywała się rodzina Franków, istnieje obecnie muzeum.

Źródło: dzieje.pl
Źródło zdjęcia: kultura.poinformowani.pl/history.com





Komentarze