Jestem tutaj

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Pozwólcie przedstawić sobie - Pan Żubr we własnej osobie


Żubr 
Pozwólcie przedstawić sobie:
Pan żubr we własnej osobie.
No, pokaż się, żubrze. Zróbże
Minę uprzejmą, żubrze.
Jan Brzechwa 

Opis żubra. Żubr odznacza się masywnie zbudowanym ciałem o masie 600 -1000 kg. Ogon ma długość 50 - 80 cm. i jest zakończony pędzlem. Samce są większe i potężniej zbudowane od samic. Nogi są stosunkowo krótkie, podgardle zwisające, pysk szeroki, uszy krótkie, zaokrąglone.   Futro jest gęste, z dłuższym włosem na podgardlu, brodzie i części grzbietu. Żubr ma ubarwienie brunatnopłowe, policzki i pędzel ogona są ciemnobrunatne. 

Występowanie. Pierwotnie żubr występował w lasach liściastych prawie całej Europy (zachodnia i środkowa, częściowo południowo -wschodnia Europa). Obecnie gatunek ten można spotkać przede wszystkim w Polsce (rezerwaty w Białowieży, Pszczynie, Niepołomicach, Borkach oraz w Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej i Boreckiej), a także na Kaukazie. Część populacji przebywa na wolności. Każdy osobnik jest rejestrowany, a gatunek podlega ochronie.

                ;


Czy wiesz, że... Chociaż żubr był objęty ochroną gatunkową już od czasów średniowiecza został niemal zupełnie wytępiony. Ostatni okaz z Puszczy Białowieskiej padł w 1921r., w ogóle ostatni żyjący na wolności w 1926r (Kaukaz). Wtedy gatunek zaczęto odtwarzać z osobników przebywających w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. Prace odniosły sukces i wyhodowane osobniki zostały wprowadzone w niektóre miejsca Europy.

Tryb życia. Żubr najchętniej zamieszkuje lasy mieszane. Latem wybiera okolice wilgotne, zimą woli suche. Żyje w stadach, najczęściej złożonych z kilku osobników, ale bardzo stare samce i samice prowadzą samotny tryb życia. Każde stadko posiada własne terytorium, do którego zawsze powraca z wędrówek. Żubr lubi kąpiele błotne, tarzanie się w kurzu i czochranie o pnie drzew.

Odżywianie. Żubr żeruje zarówno w dzień, jak i w nocy, ale najczęściej o świcie i zmierzchu. Jego pokarm stanowią rośliny zielne (zioła, trawy, liście krzewów leśnych), a zimą głównie gałązki drzew i krzewów, kora i porosty.

Rozmnażanie i rozwój. Po ok. 38 tygodniowej ciąży, na ogół w czerwcu, na świat przychodzi 1, rzadziej 2 młodych. Młode zaczynają pobierać pokarm roślinny już po ok. 3 tygodniach. Z matką pozostają przez rok lub dwa.

Źródło: ekologia.pl

Komentarze