Jestem tutaj

59. rocznica śmierci Carla Gustawa Junga, psychoanalityka, który rozczarował Freuda


Szwajcarski psychiatra i psycholog urodził się  26 lipca 1875 w Kesswil w Szwajcarii, zmarł 6 czerwca 1961 w Zurychu. 

Carl Gustav Jung pozostawił po sobie przepastne tomy dzieł psychologicznych. Każde z nich pełne jest idei, nie zawsze spójnych, ponieważ rozwijały się wraz z nim. Jego dzieła przypominają wykłady, gęsto usiane dygresjami, a nie uporządkowaną teorię. Uprzyjemnia to czytanie, ale niekoniecznie syntezę jego teorii. Jung pragnął, by jego idee rozwijały się i by nie traktować ich, jako czegoś skończonego, jako prawdy ostatecznej.

Po raz pierwszy z Freudem spotkali się w 1907 roku. Trzydziestodwuletni wówczas Jung miał już wówczas za sobą kilka lat praktyki lekarskiej i doktorat z zakresu psychologii. Był od niego młodszy i wydawało mu się, że pójdzie tą sama drogą, co jego mistrz, którym był zafascynowany. Z kolei twórca psychoanalizy widział w Jungu swojego najzdolniejszego ucznia i następcę. Tak się jednak nie stało. Jung nie podzielał wszystkich opinii Freuda.
Gustaw Jung był twórcą psychologii głębi, na bazie której stworzył własną koncepcję nazywaną psychologią analityczną, stanowiącą częściową krytykę psychoanalizy. Wprowadził pojęcia nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odegrały także wielką rolę w naukach o kulturze.


Źródło: emocje.pro/ lubimyczytac

Komentarze