Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz. Jego ojciec Wilhelm był kupcem niemieckim, natomiast matka Helena była Kaszubką. W czasie II wojny zgłosił się do służby w niemieckiej marynarce wojennej, jednakże z powodu młodego wieku nie został przyjęty. Następnie powołano go wraz z całym jego rocznikiem do paramilitarnej Służby Pracy Rzeszy, a później wcielono go do Waffen-SS w dziesiątej dywizji pancernej. Został ranny. W latach pięćdziesiątych ożenił się, a od 1960 zamieszkał w Berlinie. W latach siedemdziesiątych wziął rozwód i ponownie się ożenił. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata, z których pierwsze jest najbardziej znane. Cała trylogia gdańska traktuje o rozwoju faszyzmu i epizodach wojennych, których akcja rozgrywa się w Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym, „małej ojczyźnie” Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat.
Günter Grass był wielokrotnie nagradzany, ale najważniejszym wyróżnieniem stała się Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana w 1999 roku. Jego ostatnim wydanym dziełem jest powieść Skrzynka napisana w 2009. Kilka lat wcześniej niemiecki pisarz ujawnił tajemnicę swojej służby w SS. Teraz zastanawia się, czy potrafił być dobrym ojcem. W 1992 roku Günter Grass założył w Berlinie Fundację im. Daniela Chodowieckiego nazwaną od imienia polsko-niemieckiego grafika, której celem jest współpraca między artystami niemieckimi i polskimi. Swoją popularność jako pisarza wykorzystywał często, aby publicznie komentować polityczne i społeczne wydarzenia. W 2012, po opublikowaniu wiersza Co musi zostać powiedziane, w którym zarzuca Izraelowi, że jest większym zagrożeniem dla pokoju na świecie niż Iran, w Niemczech wielu publicystów zarzuciło Grassowi antysemityzm. Izraelskie MSW uznało go za persona non grata i zabroniło wjazdu na swoje terytorium. Pisarz uznał zarzuty za obraźliwe i twierdził, że padł ofiarą nagonki.
Zmarł 13 kwietnia 2015 r. Pochowany został w kręgu najbliższej rodziny 29 kwietnia na cmentarzu w Behlendorf, wsi, w której mieszkał od wielu lat. W 2002 r. na pl. Wybickiego w gdańskim Wrzeszczu powstał pomnik-ławeczka, upamiętniający głównego bohatera powieści Blaszany bębenek Oskara Matzeratha. W 2015 podjęto decyzję, w myśl której zgodnie z pierwotną koncepcją do postaci Oskara dołączył jego zmarły twórca Günter Grass, z nieodłączną fajką w ręku, książką na kolanach oraz nawiązującymi do jego twórczości figurkami ślimaka i kumaka. Noblista zastrzegł bowiem sobie, aby nie stawiać mu pomników za życia, w związku z czym gotowa rzeźba Grassa spędziła kilkanaście lat w magazynie. Figura zmarłego noblisty została odsłonięta 16 października 2015.
Źródło: wikipedia.pl/lubimyczytac.pl/merlin.pl
Źródło zdjęcia: timesofindia.indiatimes.com/ newrepublic.com/ tvn24.pl
Komentarze
Prześlij komentarz