Jestem tutaj

Królowa polskiego kryminału, która przede wszystkim bazowała na humorze absurdalnym. 7 rocznica śmierci Joanny Chmielewskiej



Autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Joanna Chmielewska, a właściwie Irena Barbara Becker (później Kuhn), urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. W okresie swojego dzieciństwa wraz z rodziną mieszkała w stolicy oraz w Grójcu. Początkowo późniejsza autorka uczęszczała do szkoły powszechnej. W latach 40. przebywała w warszawskim internacie należącym do zakonu Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu, a następnie rozpoczęła edukację w gimnazjum. W czasach szkolnych przyszła pisarka zaprzyjaźniła się z klasową koleżanką Janką, która została w późniejszych latach pierwowzorem kilku bohaterek literackich w książkach Chmielewskiej. Chętnie czytała już od najmłodszych lat. Stosunkowo wcześnie zrodziło się w jej głowie marzenie o karierze pisarskiej. Jednak rodzice Ireny widzieli dla swojej córki inną przyszłość, chcieli by została lekarzem. W szkole średniej przyszła pisarka zainteresowała się jednak architekturą i to w tym kierunku zapragnęła dalej się kształcić. 

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów wyszła za mąż za Stanisława, którego poznała w czasach licealnych. W 1951 roku na świat przyszedł pierwszy syn pary, Jerzy, a 5 lat później drugi – Stanisław Robert. Pisarka mimo angażującego życia rodzinnego nie przerwała studiów. Po zdobyciu dyplomu i tytułu inżyniera architektury na Politechnice Warszawskiej zaczęła zdobywać doświadczenie w pracy w wyuczonym zawodzie. Zatrudniła się m.in. w pracowni architektoniczno-budowlanej, biurze projektowym oraz Energoprojekcie. Ten okres nie pozostał bez echa w twórczości Chmielewskiej – swoje doświadczenia z pracy autorka zawarła w późniejszych powieściach. Debiut literacki Joanny Chmielewskiej miał miejsce pod koniec lat 50. Jej pierwszy tekst prozatorski ukazał się na łamach magazynu „Kultura i życie”. Później Chmielewska związała się z czasopismem „Kultura i Sztuka”, dla którego pisała artykuły poświęcone tematyce architektury wnętrz. 

Pierwsza powieść polskiej pisarki, Klin, ukazała się w 1964 roku. Sukces debiutanckiej powieści, a także kolejnych, m.in. Wszyscy jesteśmy podejrzani sprawił, że wkrótce Chmielewska porzuciła pracę na etacie i zajęła się wyłącznie pisarstwem. Inspiracji dla bohaterów literackich poszukiwała w najbliższym otoczeniu. Oprócz przyjaciółki Janki, pierwowzorami postaci występujących w powieściach pisarki byli również członkowie jej najbliższej rodziny, a także jedna z nauczycielek. Joanna Chmielewska odniosła ogromny sukces jako pisarka. Jej książki sprzedały się w nakładzie liczącym kilkanaście milionów egzemplarzy w Polsce i za granicą (głównie w Rosji). Autorka zmarła 7 października 2013 roku w Warszawie. Jej grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.






Źródło: merlin.pl
Źródło zdjęcia: sofijon.pl/wydawnictwoklin.pl/wawalove.wp.pl

Komentarze