Jestem tutaj

Pisarz, publicysta, osobowość telewizyjna i działacz społeczno-polityczny. 44. rocznica urodzin Szymona Hołowni


Szymon Hołownia jest polskim dziennikarzem, publicystą, osobowością telewizyjną i działaczem społecznym. Był kandydatem na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 roku. Urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. Jego ojciec, Wojciech Hołownia, był w latach 80. działaczem „Solidarności” w rodzinnym mieście, w latach 90. radnym miejskim, a następnie – wiceprezydentem miasta. Matka dziennikarza i pisarza, zajmowała się wtedy domem i dziećmi. 


Jest praktykującym katolikiem i wegetarianinem. Ukończył białostockie Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Później podjął studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, których jednak nie ukończył. Zanim został publicystą, był wolontariuszem w ekipie ratowniczej. Karierę rozpoczynał w zawodzie dziennikarza, choć rozważał też inną drogę życia - dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów. Już jako dziecko wykazywał predyspozycje do pójścia w dorosłym życiu drogą duchową, gdyż jako chłopiec odprawiał msze na kuchennym blacie, a za hostię służyły mu kawałki tektury. 


Był redaktorem działu kultury w „Gazecie Wyborczej”, redaktorem działu społecznego w „Newsweek Polska”. Pracował dla „Rzeczpospolitej” i dla Tygodnika Powszechnego”. Jego felietony ukazywały się także w tygodniku „Wprost”.  Szymon Hołownia nie ograniczał się jednak do prasy. Swoich sił próbował także w radiu. Jednak największą popularność przyniosły mu występy w telewizji. Zaczynał w 2006 roku, jako prowadzący „Po prostu pytam” w TVP1. Był dyrektorem programowym stacji Religia.tv, prowadził przegląd prasy w „Dzień dobry TVN”, a od 2008 roku do listopada 2019 roku, razem z Marcinem Prokopem współprowadził program „Mam talent”.


Pod swoim nazwiskiem wydał 24 książki. Pierwszą był Kościół dla średnio zaawansowanych (2004), a ostatnią Teraz albo nigdy (2019). Jedną pozycję Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci napisał wspólnie z Marcinem Prokopem, która stanowi podwójną autobiografię dziennikarzy. Działa na rzecz praw dziecka i praw zwierząt. Pod koniec 2019 roku zorganizował w serwisie Facebook zbiórkę obywatelską, podczas której zebrał 2 miliony złotych na funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wsparcie umożliwiło działanie telefonu przez kolejny rok. Wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej odmówiło jego finansowania.

W 2004 roku został nagrodzony Ostrym Piórem. W 2008 roku otrzymał nagrodę MediaTor, przyznawaną przez studentów na kierunku dziennikarstwa z uczelni w całej Polsce. Był dwukrotnie laureatem nagrody Grand Press. Odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.



Żona Urszula Brzezińska-Hołownia jest zawodowym oficerem Wojska Polskiego i pilotem myśliwca MiG-29. Poznali się w 2014 roku podczas kręcenia jednego z odcinków programu „Mam talent”. Para wzięła kameralny ślub wśród grona najbliższych osób w 2016 roku w Rzymie. Mają 2-letnią córeczkę Marię, którą zdrobniale nazywają Manią. Mieszkają pod Warszawą.

Źródło: zyciorysy.info/wikipedia.org
Źródło zdjęć: twojezaglebie.pl/krytykapolityczna.pl/wiadomosci.wp.pl/plejada.pl

Komentarze