Jestem tutaj

Mistrzem horroru nie zostaje się w jeden dzień. 73. rocznica Stephena Kinga, autora który stał się nierozerwalną częścią światowej popkultury

Stephen King urodził się 21 września 1947 roku w Portland w USA. Pochodzi z rodziny o korzeniach irlandzko-szkockich. Popularny pisarz nie miał zbyt szczęśliwego dzieciństwa. Gdy miał 3 lata, jego ojciec, opuścił rodzinę. Nellie King, która została samotną matką musiała poszukiwać pracy, by utrzymać siebie i swoich synów. Po kilkuletniej wędrówce po Stanach Zjednoczonych, związanej z podejmowaniem zatrudnienia w przeróżnych miejscach, Nellie King osiadła z synami w Durham w Maine, gdzie zaopiekowała się swoimi schorowanymi rodzicami. Stephen miał wtedy 11 lat, a za sobą pierwsze próby pisarskie. Fascynował się opowieściami już od najmłodszych lat. Miał pokaźną kolekcję komiksów i lubił oglądać filmy, których fabułę zapisywał na kartkach w postaci opowiadań. To Nellie namówiła swojego syna, by zaczął pracować nad własnymi historiami. Podarowała mu na Gwiazdkę maszynę do pisania firmy Royal. 


To właśnie na niej napisał pierwsze opowiadanie, które postanowił wysłać do wydawcy. Choć nie otrzymał żadnej odpowiedzi, od tamtej pory zaczął regularne dostarczanie swojej twórczości do wydawców i redakcji. Pierwszym utworem, jaki trafił do druku, było opowiadanie zatytułowane Byłem nastoletnim rabusiem grobów. Jego publikacją zajął się wydawca Mike Garret, który postanowił zmienić tytuł na W półświecie grozy. Dla Kinga był to ogromnym sukces, który zmotywował go do dalszego działania. By dotrzeć do szerszego grona odbiorców, wraz z bratem założyli gazetkę „Szmatławiec Dave’a”. Jej nakład systematycznie rósł (od pięciu do pięćdziesięciu-sześćdziesięciu egzemplarzy), a periodyk stał się bardzo popularny w małym miasteczku w którym mieszkali. Stephen bardzo szybko zapragnął wydać własną książkę. W szkole napisał tekst oparty na filmie Studnia i wahadło, wydał go we własnym wydawnictwie, które nazwał V.I.B.,(Very Important Book – Bardzo Ważna Książka) i sprzedawał wśród swoich kolegów ze szkoły. Nakład książki wynosił 40 sztuk, a każdy egzemplarz sprzedawany był za ćwierć dolara. Nauczyciele odkryli nielegalną działalność i skonfiskowali wszystko, nawet sprzedane egzemplarze. King jednak nie poddał się i po raz kolejny zdecydował się na własną rękę wydać następną książkę. Tym razem była to Inwazja gwiezdnych stworów, której drukiem i rozprowadzaniem zajmował się w czasie wakacji. 

W kolejnych latach nauki prowadził gazetkę szkolną, pisał relacje z imprez sportowych dla lokalnej gazety oraz pracował w fabryce włókienniczej. Rodzina cały czas borykała się z problemami finansowymi, a matka pisarza podejmowała się każdej pracy. Chcąc uchronić syna przed wojskiem i wysłaniem na wojnę w Wietnamie, namówiła Stephena na studia na University of Maine w Orono. W 1970 roku King ukończył studia i został wykwalifikowanym nauczycielem języka angielskiego. Rok później ożenił się z Tabithą Spruce, która stała się nie tylko jego towarzyszką życia, ale również najważniejszym krytykiem i najwierniejszym czytelnikiem. W ich małżeństwie nie brakowało miłości, lecz brakowało pieniędzy. King podjął się pracy w pralni przemysłowej, później dostał posadę nauczyciela literatury w szkole średniej. Nigdy nie zrezygnował z pisania. Codziennie zasiadał do maszyny i przez kilka godzin starał się tworzyć nowe teksty. Napisane opowiadania sprzedawał do magazynów dla mężczyzn. Nie miał z tego zbyt dużych pieniędzy, ale mógł chociaż trochę podreperować domowy budżet. Jednak dochody jego i żony często nie wystarczały nawet na opłacenie bieżących rachunków. Sytuację Kingów odmieniła powieść Carrie, która w zamyśle pisarza miała być opowiadaniem. King zamierzał zrezygnować z pisania tego tekstu, gdyż zapowiadało się na zbyt długą formę, a on sam nie potrafił obdarzyć głównej postaci sympatią. 

Na szczęście dla czytelników i samego pisarza, jego żona przekonała go do kontynuowania pisania. Tuż przed premierą Carrie zmarła matka Kinga. Od kilku lat cierpiała na nowotwór. Carrie po raz pierwszy pojawiła się na półkach księgarni w 1974 roku. Jego kontrakt z wydawnictwem Doubleday opiewał na kwotę 400 tysięcy dolarów. Taki zastrzyk gotówki sprawił, że Mistrz Grozy mógł wreszcie porzucić pracę w szkole i zająć się wyłącznie pisaniem. Dzięki tej decyzji na rynek trafiły kolejne dzieła Kinga: Miasteczko Salem (1975), Lśnienie (1977), Bastion (1978), Strefa śmierci(1979), Podpalaczka (1980) i Cujo (1981). Praktycznie od 1977 r. King wydaje minimum jedną książkę rocznie. Jego publikacje doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z nazwiskiem Stephena Kinga na okładce. Autor aktywnie udziela się w akcjach charytatywnych. Wspiera Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, jest fundatorem stypendiów dla uczniów szkół średnich oraz niejednokrotnie pomagał w rozwoju małych wydawnictw literackich. Autor wstrząsających powieści grozy mieszka z żoną Tabithą w Bangor w stanie Maine, mają trójkę dzieci.


Dzięki pomocy rodziny wyszedł z alkoholizmu i narkotyków. Tylko raz zawiesił swoją działalność pisarską z powodu wypadku samochodowego, któremu pisarz uległ w 1999 r. Podczas spaceru w pobliżu swojego domu został potrącony przez minivana. Niestrudzenie tworzy fabuły, które zadomowiły się nie tylko na kartach książek. Twórczość Stephena Kinga niejednokrotnie przenoszona była na szklany ekran. Wiele z filmów nakręconych na podstawie powieści i opowiadań odniosło spory sukces komercyjny i artystyczny. Takie filmy jak Carrie, Lśnienie, Misery, Skazani na Shawshank, czy Zielona mila weszły do kanonu światowej kinematografii. Sam pisarz niejednokrotnie brał udział w procesie produkcji filmów powstających na podstawie swoich książek jako scenarzysta i producent. Określenie „mistrz horroru”, które przylgnęło do pisarza, nie oddaje złożoności stworzonego przez Kinga świata literackiego. Większość jego powieści i opowiadań to pełna kapitalnych, obyczajowych i psychologicznych spostrzeżeń panorama współczesnych Stanów Zjednoczonych, państwa nie tylko olbrzymich metropolii, lecz nade wszystko małych, zapyziałych miasteczek. Niebezpieczeństwo może kryć się wszędzie. 

Najpotworniejsze postaci wykreowane przez pisarza można spotkać w szkole, podczas podróży, w hotelu, w barze, a nawet we własnym domu. Sadystyczny policjant, samotna wariatka, zwyrodniały katecheta, nielubiana uczennica – każda z tych osób może stać się oprawcą. Bohaterowie utworów Kinga poruszają się w świecie, w którym nic nie jest pewne i raz na zawsze postanowione. Dla pisarza pojedyncza historia jest często fragmentem większej, niezwykle rozbudowanej rzeczywistości, kreowanej przez niego każdą kolejną książką. Postaci i poszczególne utwory prowadzą bowiem ze sobą szczególny dialog. Kolejne książki wiodą do królestwa władcy absolutnego, wielkiego kreatora o niezmierzonej wyobraźni. Króla, który bawi się, bawiąc i strasząc czytelnika, największą przyjemność sprawiając tym, którzy wiernie sekundują jego twórczości.


Źródło: stephenking.pl/stephenking.fandom.com/kiwiportal.pl/zyciorysy.info/sites.google.com
Źródło: 
ihkyiv.com/pinger.pl/about:blank/google.com/naekranie.pl

Komentarze