Jestem tutaj

Najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Herkules Poirot oraz panna Marple, to słynne postaci literackie dwojga detektywów, które zna cały świat. 130. rocznica urodzin Agathy Christie


Agatha Christie urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay, jako trzecie dziecko Clary i Fryderyka Millerów. Jej ojciec umarł, kiedy dziewczynka miała 11 lat. Po tym wydarzeniu przyszła pisarka podejmowała nauki na różnych pensjach w Paryżu, zdobywała tradycyjne wykształcenie, ucząc się śpiewu, muzyki i rysunku. W 1912 r. Agatha poznała pułkownika Archibalda Christie, którego poślubiła dwa lata później. Po wybuchu I wojny światowej rozpoczęła pracę w Ochotniczym Komitecie Pomocy, początkowo jako pielęgniarka, potem pomagając w aptece. To właśnie wtedy poznała leki, a także trucizny, których znajomość wykorzystała w swoich powieściach. Być może dlatego detektywi z jej książek bardzo często mają do czynienia ze zbrodniami popełnionymi z użyciem substancji trujących.


W 1920 Christie wydała swoją pierwszą powieść, Tajemniczą historię w Styles, a czytelnicy mieli przyjemność poznać legendarnego detektywa, Herkulsea Poirota.  W tym też roku Christie przyłączyła się do Klubu Detektywów, który zrzesza autorów kryminałów. W 1922 r. pisarka wraz z mężem wyjechała w podróż dookoła świata. W grudniu 1926 r. wskutek złej sytuacji rodzinnej, śmierci matki i kłótni z mężem, zniknęła na dziesięć dni – ukrywała się w hotelu, zameldowana pod fałszywym nazwiskiem, czym zwróciła na siebie uwagę prasy i wywołała skandal. Małżeństwo rozpadło się. Przyczyną rozstania był romans Archibalda. Twierdził on, że zakochał się w innej kobiecie i zażądał rozwodu który wkrótce uzyskał. Po tych wydarzeniach pisarka udała się w samotną podróż na Bliski Wschód słynnym Orient Expressem. Owocem tych wojaży była powieść Morderstwo w Orient Expressie


Na Bliskim Wschodzie Christie poznała młodszego o 14 lat archeologa, którego wkrótce poślubiła. Wraz z drugim mężem wyjeżdżała na wykopaliska do Iraku i Syrii. Podczas II wojny światowej pisarka zgłosiła się na ochotnika do pracy w przyszpitalnej aptece. W tym czasie opublikowała antynazistowski utwór N czy M. W 1947 r. napisała też najdłużej bez przerwy wystawianą sztukę na świecie. Premiera  Pułapki na myszy odbyła się 25 listopada 1952 roku w Londynie. Od tego czasu sztuka grana jest bez przerwy i doczekała się 20 tysięcy przedstawień w tym samym londyńskim St Martin's Theatre. W 1950 r. przyjęto pisarkę do Londyńskiej Akademii Nauk. Niedługo później dostała w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej. Od 1958 r. Agatha Christie przewodniczyła Klubowi Detektywów. 


Zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford. Kryminały przez nią pisane zawsze miały podobną budowę. Akcja toczyła się w zamkniętym pokoju, a ich bohaterami są zamożni ludzie. Autorka dawała czytelnikowi tyle wskazówek, aby ten sam mógł rozwiązać sprawę i zakończyć własne śledztwo. Jednymi z najbardziej znanych bohaterów jej powieści są wspomniany detektyw Herkules Poirot oraz panna Marple, której pierwowzorem była prawdopodobnie babka pisarki. Autorka napisała ponad 90 powieści. Dwie ostatnie, wedle życzenia twórczyni, wydane zostały po jej śmierci, kończą cykl przygód eleganckiego detektywa i starszej pani. Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla Poirota i Marple. W ostatniej sprawie kryminalnej rozwiązywanej przez belgijskiego detektywa zostaje on uśmiercony, bo – jak wyjaśniła w swym pamiętniku autorka – zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple (której cechy wzorowane były na babce twórczyni) po rozwiązaniu tajemnicy Uśpionego morderstwa spokojnie powraca do swojej wioski. Spod jej pióra wyszły również romanse które tworzyła pod pseudonimem Mary Westmacott. Opublikowała ich sześć i przez wiele lat udało jej się ukrywać związek między sobą, a tajemniczą autorką.


W swojej autobiografii jedną z tych książek Samotna wiosną nazwała “jedyna książka, która w pełni mnie usatysfakcjonowała”, i wspomniała że została ona napisana w trzy dni.  Jej utwory biją rekordy sprzedaży na całym świecie. Pomimo upływu czasu, jej sława nie słabnie. Wiele z jej dzieł doczekało się ekranizacji. Na ich podstawie powstały seriale telewizyjne oraz filmy pełnometrażowe. Książki były również inspiracją do stworzenia słuchowisk radiowych. 


Źródło: biografia24.pl/slideshare.net/ zyciorysy.pl/kultura.onet.pl/blaber.pl/wikipedia.pl
Źródło zdjęć: wikipedia/quotepark.com/onet.kultura

Komentarze