Jestem tutaj

Jest autorką ciekawą świata i ludzi, chętnie wykorzystującą historie z życia wzięte. 60. rocznica urodzin Hanny Cygler


Hanna Cygler to pseudonim artystyczny polskiej pisarki i tłumaczki, która naprawdę nazywa się Anna Kanthak. Autorka urodziła się 18 września 1960 roku w Gdańsku. Ukończyła skandynawistykę na tutejszym Uniwersytecie, a po studiach pracowała tam jako nauczyciel akademicki. W 1993 roku została tłumaczem przysięgłym języka szwedzkiego, a rok później założyła własne biuro tłumaczeń. Jest członkiem i założycielem Bałtyckiego Stowarzyszenia Tłumaczy. Pisarka chętnie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną. Przez lata pracowała jako wolontariusz w Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w swoim mieście. Aktywnie wspiera akcje związane z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Przez dziennikarzy i krytyków literackich została okrzyknięta polskim Jeffreyem Archerem w spódnicy. 


Hanna Cygler specjalizuje się w powieściach obyczajowych zaliczanych do literatury kobiecej. Publikuje od 2004 roku, a jej książki, wśród których znajdują się m.in.: Po cudze pieniądze, Tylko kochanka, Głowa anioła oraz Grecka mozaika cieszą się sporą popularnością. Prace nad swoją pierwszą powieścią rozpoczęła jeszcze w latach osiemdziesiątych, ale ukończyła ją w 1997 roku – wtedy zaczęła szukać szczęścia u wydawców. Okazało się, że wydawnictwa, do których się zgłosiła, nie podchodzą z entuzjazmem do „literatury kobiecej”. Podczas czekania na jakikolwiek odzew w sprawie publikacji swojej twórczości, zdążyła napisać jeszcze osiem kolejnych utworów. Kiedy dostała zielone światło na publikację, było z czego wybierać – w roku 2004 do księgarni trafiła powieść 3 razy R, opowiadająca historię trzech kobiet próbujących ułożyć sobie życie w latach dziewięćdziesiątych. 

Między 2004 a 2010 rokiem wszystkie książki Hanny Cygler przeszły bez echa – rozgłos pisarka zyskała dopiero dzięki publikacji Trybu warunkowego, która była pierwszym tomem o perypetiach Zosi Knyszewskiej. Literatka często osadza akcję swoich utworów w nieznanych sobie realiach, dzięki czemu, jak sama twierdzi, zawsze podchodzi do danego zagadnienia z entuzjazmem – bardzo lubi zbierać informacje i ciekawostki, na przykład o realiach historycznych danego okresu, kraju i społeczeństwa; zawsze jednak dokłada wszelkich starań, aby nie przytłoczyć czytelnika faktami historycznymi. Wydarzenia jej książek rozgrywają się więc równie często w czasach współczesnych, jak i w bliższej i dalszej przeszłości.


Fabuła tytułu W cudzym domu osadzona jest w latach osiemdziesiątych XIX wieku, czytając książkę Czas zamknięty przenosimy do 1939 roku. Pisarka nie szczędzi swoim czytelnikom również dalekich podróży – do Grecji, Hiszpanii, carskiej Rosji czy Paryża. Bohaterów swoich powieści dzieli na dwie grupy: takich, których wykorzystuje się tylko raz, oraz takich, którzy są do wielokrotnego użytku – stąd ukazywane są kontynuacje losów znanych i lubianych bohaterów lub przechodzenie postaci z jednej powieści do drugiej. Mężem pisarki jest Andrzej Kanthak polski dyplomata, a obecnie ambasador RP w Południowej Afryce. Mają syna Jana Kanthaka prawnika, który od roku jest posłem na Sejm.

Źródło: merlin.pl/wikipedia.org/lubimyczytac.pl
Źródło zdjęcia: 
rebis.com.pl/ikamien.pl

Komentarze