Jestem tutaj

Powieść "Śniadanie u Tiffany'ego" na podstawie, której nakręcono kultowy film z Audrey Hepburn w roli głównej, przyniosła mu największą popularność – 36. rocznica śmierci Trumana Capote


Truman Capote – właściwie Truman Steckfus Persons, urodził 30 września 1924 w Nowym Orleanie. Był jednym z najważniejszych pisarzy i scenarzystów amerykańskich XX wieku. Zasłynął przede wszystkim jako autor Śniadania u Tiffany’ego i Z zimną krwią. Obracał się w świecie kultowych postaci takich jak Andy Warhol, Audrey Hepburn, Frank Sinatra czy Marylin Monroe. Był w związku z Newtonem Arvinem, profesorem literatury.


Dzieciństwo spędził w Luizjanie, Missisipi i Alabamie. Mówiono, że nauczył się czytać i pisać, zanim trafił do szkoły. Natomiast po jej ukończeniu przez pewien czas pracował jako goniec w redakcji tygodnika The New Yorker, co stworzyło mu okazję do nawiązania pierwszych kontaktów literackich. W teście inteligencji, który wykonał w szkole, uzyskał wynik 215 punktów. Już w wieku jedenastu lat wiedział, że pragnie pewnego dnia zostać pisarzem i konsekwentnie dążył, by spełnić swe postanowienie (pierwsze opowiadanie napisał w wieku 8 lat). W końcu zadebiutował zbiorem nowel Zatrzaśnij ostatnie drzwi w 1943, później pojawiło się jeszcze kilka tomów jego opowiadań, ale sławę i uznanie zyskał dzięki dwóm powieściom – Inne głosy, inne ściany (1948), i Harfa traw (1951). Jest także autorem powieści, Śniadanie u Tiffany’ego z 1958 i Z zimną krwią z 1966.

W debiutującej książce, autor za pomocą 13-letniego bohatera, emocjonalnie powraca do własnego naznaczonego tułaczką dzieciństwa. Powieść błyskawicznie stała się bestsellerem, przez 9 tygodni utrzymywała się na liście New York Timesa. Bohater książki, opuszczony przez rodziców tuła się po Alabamie, ale jest to przede wszystkim wędrówka w poszukiwaniu własnej tożsamości. Do promocji tytułu wykorzystano zdjęcie jego samego cyknięte przez słynnego fotografa Harolda Halmę, co zapewniło prozaikowi sławę w kręgach nie tylko literackich, ale również towarzyskich. 


Natomiast Z zimną krwią utrzymana jest w zupełnie odmiennym tonie i napisana inną techniką. Jest to powieść faktu, drobiazgowo rekonstruująca szczegóły krwawej zbrodni, popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmerskiej z małego miasteczka, a następnie przedstawiająca równie szczegółowo przebieg procesu i zachowanie się zabójców przed wyrokiem i po nim, aż po sam dzień egzekucji. W ok 90% potrafił zapamiętać dosłowną treść wszystkich rozmów, które przeprowadził. Ta umiejętność ułatwiła napisanie mu tej powieści. Po sukcesie książki stał się jedną z najważniejszych osób w towarzyskich kręgach Nowego Jorku.

Nie ma na świecie kinomana, który nie znałby komedii romantycznej Śniadanie u Tiffany’ego. Scenariusz filmu został oparty na jego tekście o tym samym tytule, które opowiada o Holly Goligthly, młodej kobiecie, która przyjechawszy do Nowego Jorku, zjednuje sobie śmietankę towarzyską i uwodzi bogatych mężczyzn licząc na wyrwanie się z biedy. Za tę wspaniałą historię wdzięczna na pewno jest również Audrey Hepburn, która wcieliła się w filmie w główną rolę kobiecą. Do dziś jest to jedna z jej najbardziej pamiętnych kreacji aktorskich. W bohaterce zresztą możemy znaleźć cechy osobowości pisarza: aspirację do życia powyżej własnego statusu klasowego i zachłyśnięcie się blichtrem wyższych sfer.


Przez wiele lat pracował nad zamierzoną na proustowską skalę powieścią Answered Prayers, której nigdy nie ukończył. Zachowane trzy rozdziały wydano w 1987, z podtytułem Wysłuchane modły. Powieść, o wyraźnie autobiograficznym charakterze, portretująca nowojorskie środowisko artystyczne wraz z jego międzynarodowymi koneksjami, wywołała wzburzenie z powodu agresywnych i drastycznych charakterystyk wielu sławnych artystów i ludzi nauki. Dotychczasowi przyjaciele z wyższych sfer odwrócili się od niego. Nie poradził sobie z towarzyską śmiercią, więc zwrócił się w stronę narkotyków i alkoholu. To doprowadziło do śmierci 25 sierpnia 1984 roku w wieku niespełna 60 lat, w domu przyjaciółki Joanne Carson w Los Angeles. Przyczyną śmierci była choroba wątroby.

Na podstawie jego życia powstały filmy. W 2005 Bennett Miller wyreżyserował Capote, który przedstawia okres życia autora podczas pisania książki Z zimną krwią. Tytułowego bohatera zagrał Philip Seymour Hoffman. Zyskał on przychylne opinie krytyków filmowych i otrzymał wiele prestiżowych nagród i nominacji. W 2006 powstał obraz Bez skrupułów w reżyserii Douglasa McGratha, który opowiada również o okresie za jego życia, w którym pracował nad tą samą książką co w poprzednim filmie. W produkcji wystąpili m.in.: Toby Jones, Sandra Bullock i Daniel Craig. Film opowiada głównie o relacjach między artystą a oskarżonym o morderstwo, na podstawie którego powstała powieść.

Źródło: kultura.onet.pl/biografia24.pl/wikipedia.org
Źródło zdjęcia: wyborcza.pl/hollywoodreporter.com/canalplus.com

Komentarze