Jestem tutaj

„Fikcja nie dogoni rzeczywistości, ale sugestie z mojej nowej książki okazały się prawdą” – twierdzi Frederick Forsyth, zapowiadając ostateczne pożegnanie z literaturą – Pisarz powieści sensacyjnych i thrillerów kończy dzisiaj 82 lata


Frederic Forsyth, słynny brytyjski pisarz i dziennikarz, urodził się 25 sierpnia 1938 roku w Anglii. Dostał się na Uniwersytet Granady w Hiszpanii, ale ledwie rozpoczęte studia przerwał, by poświęcić się swojej pasji - lataniu. Gdy miał 17 lat, uzyskał licencję pilota, a w wieku lat 19 został jednym z najmłodszych pilotów w historii RAF, gdzie służył w latach 1956-1958. Dwa lata później porzucił służbę w lotnictwie na rzecz dziennikarstwa. W latach 1961–65 był korespondentem Reutera. Najpierw pracował w Paryżu, gdzie zbierał informacje później wykorzystane w Dniu Szakala, a następnie w Berlinie, gdzie zainteresował się nazistami, co zaowocowało napisaniem Akt Odessy

W 1967 roku z ramienia BBC wyjechał do Biafry, skąd nadawał reportaże z wojny z Nigerią. Wyrzucony z pracy za rzekomą nieobecność, powrócił do Biafry jako wolny strzelec i zaprzyjaźnił się z przywódcą secesjonistów generałem Chukwuemeką Ojukwu. W 1969 roku napisał książkę opisującą tą wojnę Słowo białego człowieka, będącą reportażem z tamtych wydarzeń. Sugestywność książek Forsytha, w których akcja toczy się w Afryce jest tak silna, iż powstała plotka, że pisarz sam uczestniczył w przygotowaniu zamachu stanu w jednym z państw afrykańskich.
Światową sławę przyniósł pisarzowi wydany w 1971 roku thriller Dzień Szakala. Zapoczątkował on niesłabnące pasmo sukcesów Fredericka Forsytha. Książka ta została napisana tylko w 35 dni i jest jego najlepiej sprzedająca się powieścią. Pierwowzór głównego bohatera powstał z połączenia cech trzech znanych mu osób: płatnego zabójcy, tajnego agenta i zawodowego szachisty. W 1972 roku zdobył za nią nagrodę Edgar Award w USA.

Sława Forsytha została umocniona przez kolejne napisane przez niego powieści i zbiory opowiadań, m.in. Akta Odessy, Psy wojny, Diabelska alternatywa, Mściciel, Afgańczyk, Czarna lista. Praca nad powieścią zajmuje mu ok. 18 miesięcy: rok obmyśla pomysł "w głowie", 6 miesięcy zbiera informacje, 2 miesiące pisze przez 7 dni w tygodniu, 6 godzin dziennie, na maszynie do pisania. Uważa, że sukces w pisarstwie wynika z połączenia umiejętności i szczęścia. Zawsze najpierw obmyśla intrygę, a dopiero później dopasowuje do niej postacie. Nadal nie posiada komputera, czy maila, obce jest mu surfowanie po internecie. Powiedział: "Jak do tej pory nikt nie włamał się do mej maszyny do pisania i nie wysłał skradzionych rozdziałów w cyberprzestrzeń".
Frederick wiele podróżuje po Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce, zarówno w celach turystycznych, jak i zbierając materiały do swych powieści. Odwiedził wszystkie miasta, o których pisał, oprócz Bagdadu - poinformowano go, że na miejscu może być natychmiast aresztowany. Łączny nakład książek Forsytha, uznanego za twórcę gatunku zwanego thrillerem polityczno-spiskowym, przekroczył 100 milionów egzemplarzy. Jego powieści doczekały się licznych adaptacji kinowych i telewizyjnych, w tym głośny obraz Zinnemanna o próbie zamachu na generała de Gaulle’a.

W dziedzinie polityki jest konserwatystą i zdeklarowanym przeciwnikiem Unii Europejskiej. Do 1980 r. mieszkał w Irlandii, ale grożono tam jego rodzinie porwaniem, więc sprzedał dom i przeniósł się do Anglii. Aktualnie mieszka pod Londynem. Uważany jest za jednego z najbogatszych pisarzy świata - oprócz rezydencji posiada również zamek w Irlandii. W 1990 roku miał zamiar zaprzestać pisania książek, jednak gdy się okazało, że jego doradca finansowy niezbyt rozsądnie zainwestował jego zarobki, musiał wrócić do pisarstwa. Jest ekspertem Tajnych Służb Wielkiej Brytanii. Czasami można go usłyszeć w BBC, gdzie czyta swoje felietony lub bierze udział w dyskusjach politycznych. Mówi płynnie po francusku, niemiecku i hiszpańsku.
Źródło: wydawnictwoalbatros.com/ frederickforsyth.prv.pl/ lubimyczytac.pl
Źródło zdjęć: telegraph.co.uk/ penguinrandomhouse.com/ thetimes.co.uk

Komentarze