Jestem tutaj

„Jestem Bond, James Bond”. Dzięki agentowi 007 z licencją na zabijanie jako twórca tej postaci zyskał niezwykłą popularność – 56. rocznica śmierci Iana Fleminga, klasyka powieści szpiegowskiej



Ian Fleming angielski pisarz, dziennikarz i oficer marynarki wojennej, autor powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem. urodził się 28 maja 1908 roku w zamożnej dzielnicy Londynu. Był synem bankiera, posła do brytyjskiego parlamentu i bywalczyni salonów. Jak się okazało nie on jeden miał ciągoty literackie: jego starszy brat, Peter, był cenionym autorem książek podróżniczych.

Autor kształcił się w elitarnym Eton College, a następnie w wojskowej szkole oficerskiej w Anglii. Uczył się niemieckiego w Austrii, studiował w Niemczech. Po ukończeniu edukacji zaczął pracować jako dziennikarz, a potem jako broker giełdowy. Nauka w Niemczech i praca w charakterze korespondenta Reutera w Moskwie czyniły z niego kandydata do służby w wywiadzie w zbliżających się niespokojnych czasach. 


W 1939 roku został adiutantem dowódcy wywiadu marynarki brytyjskiej. Jednak w przeciwieństwie do brata, Petera, który przyczynił się do rozwoju jednostek komandosów, Ian pracował głownie za biurkiem. Przypisywany mu jest udział w opracowaniu operacji zmylenia Niemców co do miejsc inwazji na Sycylię i w Normandii. Był także cenionym bibliofilem. Gromadził rękopisy i pierwsze wydania książek. Posiadał rękopis Karola Darwina "O powstawaniu gatunków".

Osobiste doświadczenia z pracy w wywiadzie stały się kanwą do jego powieści szpiegowskich. Pierwsza powieść z udziałem najsłynniejszego agenta 007, Casino Royale, została wydana w 1953 roku. Potem wydał jeszcze jedenaście powieści z Bondem (Żyj i pozwól umrzeć, Moonraker, Diamenty są wieczne, Pozdrowienia z Rosji, Dr No, Goldfinger, Operacja Piorun, Szpieg, który mnie kochał, W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości, Żyje się tylko dwa razy, Człowiek ze złotym pistoletem) oraz dwa zbiory opowiadań (Tylko dla Twoich oczu, Ośmiorniczka). 


Po śmierci pisarza cykl kontynuowali inni autorzy, m.in. Kingsley Amis i John Gardner. Co ciekawe, główny bohater otrzymał nazwisko na cześć amerykańskiego ornitologa, również Jamesa. Tworząc Bonda, autor odwoływał się do osoby autentycznego szpiega Serba Dušna Popowa. Uważa się dość powszechnie, że główna postać kobieca z pierwszej części serii była wzorowana na Krystynie Skarbek, agentce służącej w brytyjskim wywiadzie. 

Literat stworzył specyficzną odmianę powieści szpiegowskiej, w której liczy się przede wszystkim wartka akcja, spiętrzenie licznych, mniej lub bardziej prawdopodobnych, przygód głównego bohatera. Schemat fabuły jest zawsze podobny: światu lub Anglii grozi poważne niebezpieczeństwo (często wynikające z knowań zwariowanych bogaczy, marzących o władzy nad światem), właściwe służby nie umieją poradzić sobie z zagrożeniem, do akcji musi więc wkroczyć agent 007, który rozwiązuje problem, przemieszczając się wcześniej po całym świecie. 


Mimo tej schematyczności, a w efekcie pewnej przewidywalności, autor tak prowadzi fabułę, że przykuwa uwagę czytelnika, bo choć ten ma pewność, że Bond na koniec po raz kolejny uratuję świat, i tak szybko przerzuca strony, aby dowiedzieć się, jak to zrobi tym razem. Co potwierdza choćby fakt, że książki Fleminga wciąż sprzedają się świetnie.

Dochody ze sprzedaży książek i ekranizacji pozwoliły mu na dostatnie życie. Lata na emeryturze spędzał najchętniej w willi na Jamajce, która nosiła nazwę Goldeneye. Zmarł na zawał serca w roku 1964.  Jego grób znajduje się w rodzinnej wsi jego żony Ann Geraldine Mary Fleming w Anglii.


Źródła: wikipedia.org/polskieradio.pl/portalkryminalny.pl
Źródło zdjęcia: juangaleoteart.artstation.com/curtisbrown.co.uk/nypost.com/lekturaobowiazkowa.pl           

Komentarze