Jestem tutaj

Kształtował gusta czytelnicze na całym świecie, dzięki niemu wzrosła popularność literatury szwedzkojęzycznej – Stieg Larsson - gdyby żył skończyłby 65 lat


Stieg Larsson, a tak naprawdę Karl Stig-Erland Larsson, urodził się 15 sierpnia 1954 w północnej Szwecji. Najbardziej znany jest z autorstwa trylogii Milenium - powieści kryminalnych, które zostały opublikowane pośmiertnie, począwszy od 2005 roku. 

Jako mały chłopiec został oddany pod opiekę dziadkowi, od którego przejął antyfaszystowskie przekonania, co silnie wpłynęło na twórczość przyszłego pisarza. Po jego śmierci zamieszkał z rodzicami, od których dostał na trzynaste urodziny pierwszą maszynę do pisania. Rok wcześniej napisał do zeszytu swoją pierwszą powieść. 


Po odbyciu służby wojskowej, podróżował po Afryce. Rzadko wystarczało mu pieniędzy. Podczas wyjazdu do Algierii, aby zarobić na powrót do domu, zmuszony był do sprzedaży swoich ubrań oraz pracy zarobkowej przy zmywaku. W 1974 roku odbył obowiązkową służbę wojskową. Pełnił funkcję prezesa największego klubu miłośników science-fiction (SFSF), pracował jako redaktor gazety, jako urzędnik pocztowy, a także projektant w agencji prasowej. W latach 80. był korespondentem brytyjskim. W Polsce współpracował z magazynem "Nigdy więcej", na łamach którego można znaleźć jego artykuły

W 2008 roku zajmował 2 miejsce na świecie pod względem sprzedanych książek. Trylogia została zaadaptowana jako cztery filmy w Szwecji i USA. W 2015 roku odbyła się premiera kolejnej powieści z serii Co nas nie zabije. Zgodnie z życzeniem spadkobierców napisał ją szwedzki dziennikarz i pisarz David Lagercrantz. 


Kiedy nie pracował na co dzień przy swej twórczości, pochylał się nad niezależnymi badaniami, prawicowym ekstremizmem w Szwecji. Popierał ruchy antyrasistowskie i antynazistowskie. Larsson zmarł w wieku pięćdziesięciu lat, 9 listopada 2004 roku w Sztokholmie, z powodu zawału serca. W 2008 roku ogłoszono, że w testamencie z 1977 roku znalezionym zaraz po jego śmierci, artysta postanowił przekazać swój spadek oddziałowi Komunistycznej Ligi Robotniczej w północnej Szwecji. Nie było to jednak przez nikogo poświadczone i testament ten nie został uznawany przez szwedzkie prawo. Zyski ze sprzedanych książek należą się jego ojcu oraz bratu. Życiową partnerką Stiega Larssona była działaczka polityczna Eva Gabrielsson, z którą pisarz pozostał w związku aż do śmierci.

Źródło: stieglarsson.pl/zyciorysy.info/wikipedia.org
Źródło zdjęć: writerswrite.co.za/ wyborcza.pl

Komentarze