Jestem tutaj

Autor „Mikołajka”, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego, był pisarzem polskiego pochodzenia - 94. rocznica urodzin Renee Gościnnego


Urodził się 14 sierpnia 1926 roku we Francji w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Był pisarzem i scenarzystą komiksowym, jednym z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego. Powołał do życia cały szereg legendarnych bohaterów: Mikołajka, Asteriksa oraz ożywił postać Lucky Luke’a. Był także reżyserem filmu animowanego Daisy Town (1971) oraz współreżyserem Asteriksa i Kleopatry (1968) oraz Dwunastu prac Asteriksa (1976). W swoim dorobku ma także kilka filmów fabularnych m.in. Szczury Paryża (1974)  i Dożywocie (1972).


Przeżył szczęśliwe dzieciństwo w Buenos Aires, gdzie uczęszczał do francuskojęzycznej szkoły. Jako mały chłopiec poświęcał dużo czasu na rysowanie, głównie inspirując się ilustrowanymi historiami, w których się rozczytywał. Po śmierci ojca w 1943 pracował jako asystent księgowego, pracownik agencji reklamy i tłumacz. W 1945 r. przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie bez powodzenia ubiegał się o posadę w studiu Walta Disney`a. Kiedy nastał czas wojny i poboru do wojska, nie chcąc być wcielony do armii Stanów Zjednoczonych postanowił wyjechać do Francji. Odbył służbę wojskową w rodzinnym kraju, wykonywał wówczas mnóstwo ilustracji i plakatów na zamówienie armii. Wrócił następnie do Nowego Jorku.



W 1950 roku zaproponowano mu objęcie kierownictwa w paryskim oddziale agencji World Press. Poznał tu swojego przyszłego współpracownika – rysownika Alberta Uderzo i dopiero od tego momentu rozpoczęła się jego kariera jako autora znakomitych scenariuszy komiksowych. Razem stworzyli postać Asteriksa. Przygody małego Gala odniosły wielki sukces. Seria komiksów wydawana była przez całe lata 60-te i 70-te. Do chwili obecnej komiksy te zostały przetłumaczone na 107 języków i dialektów, i są jednymi z najpopularniejszych książek na świecie.



Napisał również cykl humorystycznych książek o Mikołajku, ze słynnymi ilustracjami Jeana-Jacquesa Sempé. Seria ta w zabawny sposób przedstawia wydarzenia z życia codziennego głównego bohatera – małego chłopca mieszkającego we Francji na przełomie lat 50. i 60. XX w. Specyficzny, dziecięcy język podbił serca zarówno dzieci jak i dorosłych. W Polsce pierwsze wydanie Mikołajka pojawiło się w 1964 r.

W 1967 roku poślubił scenarzystkę Gilberte Pollaro-Millo, rok później urodziła się ich córka Anne. Artysta zmarł w wieku 51 lat w Paryżu 5 listopada 1977 r. podczas rutynowego testu wysiłkowego serca w gabinecie lekarskim. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Nicei. Zgodnie z jego wolą większość jego pieniędzy przekazano głównemu rabinatowi Francji.



Nie brakuje inicjatyw, w ramach których go honorowano, ale dwie uważa się za szczególnie ważne. W 2013 roku pomnik rysownika stanął w Warszawie, dokładnie na dziedzińcu Liceum Francuskiego, które od lat nosiło już jego imię. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział jego córka. Z kolei w styczniu 2020 r. francuski minister kultury odsłonił trzymetrowy, spiżowy pomnik pisarza w Paryżu, w pobliżu mieszkania, gdzie mieszkał przez 10 lat. Monument przedstawia uśmiechniętą figurę artysty z figurką Mikołajka na ramieniu, przy jego butach stoi Lucky Luke, a z dłoni wychyla się Asterix.



Źródła: opolnocywparyzu.pl/bestiariusz.pl/wikipedia.org
Źródło zdjęcia: opolnocywparyzu.pl/www.amazon.com/cotucotam.pl/wydawca.com.pl

Komentarze