Jestem tutaj

Swoją literaturę kierowała głównie do kobiet. W książkach przedstawia współczesny świat, który nieraz zaskakuje. 71. rocznica urodzin Moniki Szwaji

Monika Szwaja urodziła się 12 grudnia 1949 roku w Krobielewku – niedużej wsi położonej niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Jako mała dziewczynka z rodzicami i starszym rodzeństwem przeprowadziła się do Szczecina, w którym uczęszczała do V Liceum Ogólnokształcącego. Przyszła pisarka rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie w Poznaniu. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu podjęła się pracy na rzecz Ośrodka Telewizyjnego w Szczecinie. Wykonywała tam różnorakie zajęcia, od pracy w laboratorium, przez działalność asystentki reżysera montażu i inspektora programu, aż po reportera. Ostatecznie, podczas stanu wojennego pisarka została stamtąd zwolniona. Przez następnych osiem lat Monika Szwaja pracowała jako nauczycielka języka polskiego i historii. Pierwsze dwa lata tego okresu spędziła w Podgórzynie – wsi w województwie dolnośląskim, umiejscowionej w podnóży Karkonoszy, a następne sześć w szkołach w Szczecinie. Doświadczenia z tego okresu wykorzystała w pracy nad swoją wydaną w 2003 roku powieścią pod tytułem Jestem nudziarą. Książka okazała się sukcesem, który przyniósł autorce dużą popularność. W 1989 roku Szwaja ponownie związała się z telewizją, gdzie tym razem rozpoczęła karierę na stanowisku komentatora. 

Kilkanaście lat później autorka ostatecznie porzuciła pracę medialną i skupiła się wyłącznie na pisarstwie. Niemal każda książka Szwai okazywała się hitem na rynku czytelniczym. Pisarka, dzięki takim powieściom jak Powtórka z morderstwa, Zapiski stanu poważnego oraz Zupa z ryby fugu na trwałe zyskała sympatię czytelniczek. W kolejnych powieściach przedstawia losy różnych bohaterek borykających się z problemami miłosnymi. Jej książki wpisują się w nurt obyczajowy, po który chętnie sięgają kobiety w różnym wieku. W 2007 roku wraz Mariuszem Krzyżanowskim i Sławomirem Brudnym założyła Wydawnictwo SOL. Inspiracją dla nazwy spółki była sentencja Petroniusza „Sol omnibus lucet”, czyli „słońce świeci wszystkim”. Pisarka czuła ogromne przywiązanie do miasta, w którym dorastała. W 2004 roku został jej nadany przez Prezydenta Miasta honorowy tytuł Ambasadora Szczecina. Autorka miała jednego syna Wawrzyńca Szwaję, który pracuje jako realizator dźwiękowy w rozgłośni Radiu Szczecin. Monika Szwaja zmarła na skutek długotrwałej choroby 22 listopada 2015 roku. Pogrzeb odbył się sześć dni po śmierci pisarki i miał miejsce na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.


Źródło: merlin.pl/ksiazki.wp.pl/pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: wikipedia.pl

Komentarze