Pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego. Uznany za jednego z prekursorów weird fiction. 92. rocznica urodzin Philipa K. Dicka
Philip Kindred Dick i jego siostra bliźniaczka, Jane Charlotte, urodzili się 16 grudnia 1928 roku w Chicago. Śmierć Jane 6 tygodni później miała głęboki wpływ na późniejsze życie przyszłego pisarza oraz na powracający w jego książkach motyw urojonego bliźniaka. Ich rodzicami byli Dorothy i Joseph Dick. Jego rodzina przeprowadziła się później nad zatokę San Francisco. Kiedy Philip miał 5 lat, jego ojciec został ponownie przeniesiony w związku z pracą. Gdy Dorothy odmówiła kolejnej przeprowadzki, ona i Joseph rozwiedli się. Oboje rodziców walczyło o prawo do opieki nad dzieckiem, które ostatecznie zostało przyznane matce. Dorothy, zdeterminowana aby wychować syna samodzielnie, przyjęła pracę w Waszyngtonie gdzie zamieszkali. Philip został przyjęty do szkoły gdzie ukończył 4 klasy podstawówki. W 1938 roku wraz z matką przeprowadził się do Kalifornii. W tym czasie Philip zaczął interesować się gatunkiem science fiction.
Rozpoczął naukę w Liceum Berkley. On i jego koleżanka po fachu, Ursula K. Le Guin byli członkami tej samej klasy kończącej naukę w 1947 roku, jednak w tym okresie nie znali się. Po ukończeniu liceum zaczął uczęszczać na Uniwersytet Kalifornijski. Dick nie wybrał konkretnego kierunku studiów i uczęszczał na zajęcia z historii, psychologii, filozofii i zoologii. Podczas studiów filozoficznych stwierdził, że istnienie jest oparte na wewnętrznej ludzkiej percepcji, która niekoniecznie musi odpowiadać światu zewnętrznemu. Określał siebie jako akosmicznego panenteistę, wierząc że wszechświat jest przedłużeniem Boga. Po przeczytaniu prac Platona i rozważając możliwość istnienia metafizycznych światów, doszedł do wniosku, że w pewnym sensie świat nie do końca istnieje i nie ma sposobu na to, żeby sprawdzić jaki świat jest w rzeczywistości. To zagadnienie z jego wczesnych studiów pojawiało się jako temat przewodni wielu jego późniejszych utworów. Dick nie był w stanie kontynuować studiów z powodu trwających napadów lękowych. Po trzech miesiącach z powodu częstej nieobecności 1 stycznia 1950 roku został skreślony z listy studentów. Następnie podjął pracował w sklepie muzycznym.
Zadebiutował w 1951 roku w prasie, jego opowiadania drukowano w kilku czasopismach. Pierwsza powieść zatytułowana Słoneczna loteria ukazała się w 1955 roku. Lata pięćdziesiąte były ciężkie dla Philipa i jego rodziny, rzucił pracę i próbował utrzymać się wyłącznie z pisania. W tym czasie powstały również powieści spoza gatunku science fiction, które jednak nie odniosły sukcesu. Przełom nastąpił w 1963 roku, kiedy ukończył powieść Człowiek z wysokiego zamku. Otrzymała ona Nagrodę Hugo, lecz pisarz zyskał sławę jedynie w kręgach miłośników science fiction, a większe wydawnictwa nadal nie przejawiały zainteresowania publikacją jego twórczości, co przekładało się na dalsze problemy finansowe. Lata sześćdziesiąte przyniosły jeszcze kultową powieść Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?, książkę Trzy stygmaty Palmera Eldritcha oraz uznawaną za jedną z najlepszych książek wszech czasów powieść Ubik. W życiu prywatnym Dick żenił się pięć razy i miał troje dzieci. Nadużywał alkoholu i narkotyków, zaś swoje uzależnienie tłumaczył tym, iż od dziecka musiał brać dużo leków i stąd wzięło się jego przyzwyczajenie do pigułek. Wiele wskazuje na to, że właśnie pod wpływem środków psychoaktywnych powstała znaczna część twórczości Dicka.
Niektórzy łączą jego uzależnienie z dużym tempem pisania: w ciągu dwóch lat, w czasie największego uzależnienia, napisał 11 powieści i około 60 opowiadań. 23 marca 1972 pisarz próbował popełnić samobójstwo poprzez przedawkowanie nasennego bromku potasu. Później, szukając pomocy, został uczestnikiem programu rehabilitacyjnego. Okres uzależnienia stał się także prawdopodobnie inspiracją do napisania książki Przez ciemne zwierciadło, wydanej w 1977, pokazującej wizję świata degradowanego zarówno przez narkotyki, jak i organizacje starające się zapobiegać zjawisku narkomanii. Doświadczenia pisarza – nieudane życie osobiste, śmierć jego siostry bliźniaczki, nadużywanie narkotyków, fascynacja religią i życiem duchowym, a także podejrzewana u niego schizofrenia paranoidalna – popychały go do rozważań nad takimi zagadnieniami jak tożsamość, człowieczeństwo, równoległa rzeczywistość, istnienie innych światów oraz eksploracja odmiennych stanów świadomości. W ciągu swojego życia napisał on ponad 40 powieści oraz 121 opowiadań i jest uznawany za jednego z najlepszych autorów science fiction. Philip K. Dick zmarł 2 marca 1982 roku.
Źródło: merlin.pl/philipkdick.pl/encyklopediafantastyki.pl/pl.wikipedia.org
Komentarze
Prześlij komentarz