Jestem tutaj

Światowy Dzień Żółwia 🐢


23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Został on ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy American Tortoise Rescue. Od 2009 roku obchodzony jest również w Polsce, a organizuje go grupa Krakowskich Żółwiarzy. Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu, że każdy nawet w drobnej części może się przyczynić do ochrony tych zwierząt.

Żółwie pojawiły się na naszej planecie około 255 milionów lat temu, ponad 250 milionów lat przed pierwszym człowiekiem, który obecnie stanowi dla nich największe zagrożenie. Celem obchodów jest uświadomienie ludziom, że żółwiom grozi coraz większe niebezpieczeństwo. Łowi się je po to, by sprzedać je jako zwierzęta domowe, a w niektórych krajach żółwie mięso oraz jaja pełnią funkcje konsumpcyjne. Wielkie zagrożenie, stanowią też dla nich foliowe torebki, pozostawiane przez turystów na plażach. Żółwie mylą je z meduzami, którymi się żywią i giną, dusząc się folią.


Żółwie to zwierzęta niezwykle ciekawe. Ludzkość interesowały od starożytności, przypisywano im nadzwyczajną moc. W Indiach wyobrażano sobie ziemię jako tarczę pod podporą słoni stojących na pancerzu żółwia, które wolno się obracały, tworząc dzień i noc. Indianie z kolei wierzyli, że dawniej zwierzęta mieszkały na pancerzu żółwia, jednak pojawił się krab, który naniósł tyle piasku, że cały pancerz zasypał. Żółw Ao w Chinach był podporą świata. Dla Azteków żółw stał się symbolem tchórzostwa i zdrady, a chrześcijanie, zanim uznali go za symbol skromności małżeńskiej, początkowo twierdzili, że jest początkiem zła. Żółw to także popularny bohater dziecięcych bajek. Jest powolny, ociężały, jednak uparcie dąży do celu i zwycięża.


W Polsce występuje tylko jeden gatunek: żółw błotny. Można czasem spotkać inne, które zostały wprowadzone z innego geograficznie regionu.


Żółw czerwonolicy to jeden z chętniej kupowanych do domowej hodowli żółwi. Niestety z czasem, gdy zwierzęta rosną i przestają mieścić się w akwariach, najprostszym rozwiązaniem jest wypuszczenie pupila do najbliższego stawu czy jeziora. Naturalnie żółw czerwonolicy występuje na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz gatunek ten rozprzestrzenił się na obszar wszystkich kontynentów poza Antarktydą. Gadom tym, nie straszne są nawet surowe zimy dlatego tak dobrze przystosowały się do Polskich warunków klimatycznych. Jest uznawany za jeden ze 100 najniebezpieczniejszych obcych gatunków inwazyjnych na świecie.

Źródło: national geographicekokalendarzgdos

Komentarze