Jestem tutaj

5 maja. Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych


5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Jest to święto europejskie zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku. Co roku 5 maja jest dniem manifestacji równouprawnienia oraz tolerancji. Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie Aktywni w Białymstoku organizują w ramach obchodów tego dnia Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest zamanifestowanie dezaprobaty wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy oraz w życiu codziennym. Z okazji obchodzonego dnia przedstawimy sylwetki kilku niepełnosprawnych pisarzy.

Stephen Hawking
Angielski astrofizyk, kosmolog. W ciągu ok 40 lat swojej kariery zajmował się czarnymi dziurami oraz grawitacją kwantową. Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Jest autorem publikacji popularno-naukowych m.in. Krótkiej historii czasu, która stała się światowym bestsellerem. Wspólnie ze swoją córką Lucy Hawking napisał trzy powieści fantastycznonaukowe dla młodszych czytelników m.in. Jerzy i tajny klucz do Wszechświata, Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu, Jerzy i Wielki Wybuch. 


Hanna Pasterny
Dziennikarka, pisarka, lingwistka, podróżniczka. Od urodzenia jest osobą niewidomą. Pochodzi z Jastrzębia Zdrój. Autorka trzech książek: Jak z białą laską zdobywałam Belgię, Tandem w szkocką kratkę, Moje podróże w ciemno, w której opisuje swoje podróże po Polsce, Europie i USA.


Tomasz Wandzel
Dziennikarz, lokalny polityk i pisarz. Została asystentką społeczną europosła Jerzego Buzka. Jest konsultantką ds. osób niepełnosprawnych. Pisze artykuły dla wielu czasopism głównie do czasopism dla niepełnosprawnych. Prowadzi zajęcia logopedyczne dla niewidomych dzieci i uczy alfabetu Braille’a.


Jean-Baptiste Hibon
Pisarz, terapeuta, socjopsycholog. Urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Napisał autobiografię Pijany z radości. Opowieść o życiu spełnionym.


Magdalena Kulus
Pisarka, blogerka, recenzentka literatury dziecięcej. Od dziecka cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Copywriterka, korektorka. Miłośniczka zwierząt, teatru, dobrej literatury. W każdej napisanej przez nią książce ważne miejsce stanowią zwierzęta. 


Sylwia Błach
Modelka, pisarka, programistka, blogerka, feministka i felietonistka, działaczka społeczna. Największą popularność przyniosło jej pisanie horrorów. Porusza się na wózku. Autorka cyklu rozpoczętego książką Lepszego świata nie będzie. Napisała także książkę edukacyjną dla dzieci na temat przerażających postaci występujących w mitach, baśniach, książkach pt. Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory.

Źródła:

Komentarze