Jestem tutaj

12 maja. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek



Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, obchodzony co roku 12 maja, ma na celu przede wszystkim ukazanie, jak niezwykłym i wymagającym zawodem jest pielęgniarstwo oraz z czym wiąże się jego podejmowanie. Nie został on wybrany przypadkowo bowiem tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. 

     Pochodziła z Florencji, gdzie wychowała się w zamożnej rodzinie arystokratycznej i otrzymała wszechstronne wykształcenie. Na naukę pielęgniarstwa zdecydowała się w wieku 25 lat i w trakcie wykonywania zawodu na potrzeby pracy swojej i przyszłych pokoleń opracowała teorię pielęgnowania pacjentów, a także zapoczątkowała profilaktykę chorób zakaźnych. W 1860 roku otworzyła pierwszą świecką szkołę dla pielęgniarek w Londynie. Dziś jej imieniem nazywane jest najwyższe odznaczenie dla pielęgniarek przyznawane co dwa lata - Medal Florence Nightingale, ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w 1912 roku. 

Przyznaje się go zarówno przedstawicielom pielęgniarstwa, jak i wolontariuszom w tej dziedzinie m.in. za wybitną działalność zawodową i humanitarną, bohaterską postawę w czasie działań wojennych i klęsk żywiołowych, a także za szczególne zasługi organizacyjne. W Polsce w 1923 roku jako pierwsza otrzymała go pielęgniarka Maria Tarnowska. Pierwszą polską szkołą pielęgniarską była Lwowska Szkoła Pielęgniarstwa, funkcjonująca przy Szpitalu Powszechnym. Utworzono ją w 1895 roku i wówczas prowadzone były tam kursy skierowane przede wszystkim do sióstr zakonnych zatrudnionych w szpitalach. Symbole pielęgniarek to przede wszystkim białe serce na granatowym tle oraz czepek, nawiązujący do starego zwyczaju nakrywania głowy przez kobiety. Symbolizuje również pokorę i gotowość do pomocy innym ludziom. Biel serca natomiast reprezentuje pielęgniarską akceptację wszystkich ludzi niezależnie od ich płci, rasy, wieku, narodowości czy wyznania.

Informacje odnośne kiedy i kto ustanowił święto są zbieżne. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Wikipedia i Ministerstwo Zdrowia, podają odmienne informacje o tym kto, gdzie i kiedy uznał, że 12 maja stanie się Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki. Najczęściej wskazuje się rok 1973.


Źródło: nipip.pl/ everethnews.pl 

Komentarze