Jestem tutaj

艢wiatowy Dzie艅 Ptak贸w W臋drownych馃悿


Mi臋dzynarodowe 艣wi臋to zainicjowane w 2006 roku przez Program 艢rodowiskowy Organizacji Narod贸w Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afryka艅sko-euroazjatyckich w臋drownych ptak贸w wodnych (African-Eurasian Waterbird Agreement) i konwencji o ochronie w臋drownych gatunk贸w dzikich zwierz膮t (Convention on Migratory Species). 艢wiatowy Dzie艅 Ptak贸w W臋drownych jest coroczn膮 kampani膮 u艣wiadamiaj膮c膮 potrzeb臋 ochrony ptak贸w w臋drownych i ich siedlisk. W drugi weekend maja, ludzie na ca艂ym 艣wiecie organizuj膮 imprezy publiczne, aby popularyzowa膰 wiedz臋 na temat ptasich migracji oraz potrzeb臋 ich ochrony. 

W臋dr贸wki ptak贸w to fenomen natury, kt贸ry wzbudza respekt. Szczeg贸lnie je艣li u艣wiadomimy sobie jakie trasy i odleg艂o艣ci przebywaj膮 skrzydlaci podr贸偶nicy, jak wielki jest to wysi艂ek, ile wymaga przygotowa艅, niezwyk艂ych umiej臋tno艣ci i odwagi, oraz jak wiele niebezpiecze艅stw czyha po drodze.  Ju偶 sama decyzja o momencie wylotu ma strategiczne znaczenie – z艂e odczytanie warunk贸w pogodowych ptaki mog膮 przyp艂aci膰 偶yciem. Wszystko po to, by po sp臋dzeniu zimy w strefach klimatycznych zasobniejszych w pokarm z powrotem wyruszy膰 wiosn膮 do miejsc, w kt贸rych rok wcze艣niej ptaki odbywa艂y l臋gi. 

Cho膰 ludzie zauwa偶ali jesienne znikanie i wiosenne pojawianie si臋 ptak贸w, to przez d艂ugi czas nie wi膮zano tego zjawiska z migracjami. Wierzono np., 偶e ptaki przechodz膮 sezonow膮 reinkarnacj臋 zamieniaj膮c si臋 w inne gatunki, albo jak w przypadku jask贸艂ek, 偶e hibernuj膮 ukryte w mule na dnie jezior. Nawet gdy sta艂o si臋 jasne, 偶e ptaki po prostu podejmuj膮 w臋dr贸wki, ich przebieg d艂ugo pozostawa艂 tajemnic膮.


Ogromny wk艂ad w poznanie tras migracji wnios艂o zapocz膮tkowane pod koniec XIX w obr膮czkowanie ptak贸w. Nadal jest to jedna z najbardziej popularnych metod badania ich ptak贸w. Obr膮czki zak艂ada si臋 na nog臋, a w przypadku wi臋kszych gatunk贸w jak 艂ab臋dzie, czy g臋si – na szyj臋, stanowi膮 one rodzaj dowodu osobistego, pozwalaj膮cego zidentyfikowa膰 ptaka  gdziekolwiek nie poleci. 

Ptasie ostoje s膮 w okresie migracji znakomitym miejscem do obserwacji ptak贸w, dlatego 艣ci膮gaj膮 tam mi艂o艣nicy tych zwierz膮t, ale nie tylko … Ptaki w臋drowne s膮 w wielu rejonach 艣wiata obiektem polowa艅. My艣liwi oraz k艂usownicy chwytaj膮 albo zabijaj膮 ptaki gromadz膮ce si臋 na ostojach, w tym gatunki zagro偶one wygini臋ciem i obj臋te 艣cis艂膮 ochron膮.

Zapraszamy do wsp贸lnej zabawy.馃應

Uzupe艂nij przys艂owia o ptakach.馃惁

Wybiera si臋 jak .... za morze.

.... huczy, cho膰 j膮 nikt nie uczy.

Gniewa kruka czarna ...., a sam czarny jak i ona.

Kruk .... oka nie wykole.

Lichy to ...., co zdobycz z r膮k wypuszcza.

Gdy .... na 艣wi臋ty J贸zef przyb臋dzie, to wiosny ju偶 nie b臋dzie.

Jedna .... nie czyni wiosny.

Jak przylec膮 .... - pierwszy zagon zorany.

Kiedy si臋 .... zni偶a - deszcz si臋 zbli偶a.

Lepszy .... w gar艣ci, ni偶 .... na dachu.

Na 艣wi臋tego Izydora na .... pora.

Powiedzia艂y ...., 偶e niedobre s膮 sp贸艂ki, powiedzia艂y ...., 偶e niedobre s膮 zmiany.

Je艣li wejdziesz mi臋dzy ...., musisz kraka膰 jak i one.



殴r贸d艂a: obrazekeko kalendarz

Komentarze