Hanna Krall kończy dzisiaj 85 lat
Polska pisarka, dziennikarka i reporterka. Autorka głośnego reportażu Zdążyć przed Panem Bogiem. Są co najmniej dwie oficjalne daty jej urodzenia. Najczęściej podaje się, że przyszła na świat w Warszawie, w rodzinie żydowskiej 20 maja 1935 roku . Jej rodzice - Salomon Krall i Felicja Jadwiga z Reicholdów - byli urzędnikami. Dzieciństwo spędziła w Lublinie. Podczas II wojny światowej z rąk niemieckich zginęło wielu członków jej najbliższej rodziny, w tym ojciec. Wojnę przeżyła ukrywana przez Polaków. Holocaust i losy Żydów polskich z czasem stały się głównym tematem jej twórczości. Po wojnie przebywała w domu dziecka w Otwocku.
Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1955 pracowała w redakcji "Życia Warszawy", od 1969 do 1981 w "Polityce", której korespondentem w ZSRR była w latach 1966–1969. Reportaże z tego okresu wydała w tomie Na wschód od Arbatu. W latach 1982–1987 była zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego "Tor". Na początku lat 90. szkoliła reporterów w "Gazecie Wyborczej". Nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" w 1999 roku za Tam nie ma już żadnej rzeki. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku została ponownie nominowana do Nagrody Literackiej "Nike", tym razem za książkę Wyjątkowo długa linia. W 2009 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich "Dziennikarski Laur". W 2014 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.
Teksty Hanny Krall stały się podstawą scenariuszy filmów Krótki dzień pracy Krzysztofa Kieślowskiego i Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Jej twórczość przetłumaczono na wiele języków. Należała do Związku Literatów Polskich (1978–1983). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989). Żoną dziennikarza Jerzego Szperkowicza.
Źródło:
wikipedia.org
Źródło
zdjęcia: wyborcza.pl
Komentarze
Prześlij komentarz