Jestem tutaj

Wyzwanie czytelnicze - książka historyczna - recenzja


    Anioł życia z Auschwitz Niny Majewskiej-Brown to opowieść oparta na życiu Stanisławy Leszczyńskiej, która w czasie II wojny światowej, pracowała w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w charakterze położnej. Powieść podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to historia opowiedziana z perspektywy samej Stanisławy Leszczyńskiej, przeplatająca się z losami historii więźniarki Magdy, która do obozu trafiła będąc w ciąży. Druga część to wspomnienia innych kobiet, które opisują gehennę obozowego piekła, a ich wspomnienia często przeplatają się z samą bohaterką książki.
   Stanisława Leszczyńska z zawodu wykwalifikowana akuszerka, przed wojną często i z sukcesem brała udział w cudzie narodzin. Do obozu zagłady trafiła za pomoc udzielaną Żydom i miała wiele szczęścia. Zajmując miejsce pracownika służby więziennej, przejęła obowiązki położnej, a pobyt w miejscu zorganizowanej machiny śmierci potraktowała jako posłannictwo.
   Dzielnie i z determinacją walczyła o życie każdej kobiety i jej narodzonego dziecka, nawet wtedy kiedy jej pracy przyglądał się znany z okrucieństwa i eksperymentów medycznych dr Mengele. To dzięki niej życie ciężarnych więźniarek stawało się lżejsze, to za jej sprawą odmieniał się tragiczny los dzieci, które przychodziły tu na świat.
    Autorka Nina Majewska-Brown dobrze przygotowana do napisania tej książki, realnie opisuje życie w obozowym piekle. To historia, ukazująca wiele cierpienia i ogrom bólu. Porusza do głębi, wyciska łzy ale co bardzo istotne niesie wiarę w człowieczeństwo, w ludzi takich jak Stanisława Leszczyńska. Stąd tytuł Anioł życia z Auschwitz. Stanisława Leszczyńska takim właśnie była Aniołem, kobietą której powołaniem było nieść pomoc, ratować ludzkie życie w ciężkich warunkach, za kolczastym drutem, w cieniu krematoryjnych pieców .



J.N/D.G.

Komentarze