Jestem tutaj

Jego pierwsza powieść „Czas zabijania”, została odrzucona przez większość wydawców. Gdy zdecydowano się, wypuścić niewielki nakład, wszyscy zrozumieli, jak bardzo się pomylili. Książka sprzedała się znakomicie, a skruszeni wydawcy, prosili, by im wybaczył. 66. rocznica urodzin Johna Grishama.

 

John Grisham urodził się 8 lutego 1955 roku w Jonesboro w stanie Arkansas, jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Ojciec pisarza pracował na budowie i uprawiał bawełnę, matka zajmowała się domem. Po częstych przeprowadzkach, w 1967 roku rodzina osiedliła się w miasteczku Southaven w stanie Missisipi, gdzie Grisham skończył szkołę. Będąc dzieckiem marzył o byciu zawodowym graczem baseballa. Kiedy jednak zdał sobie sprawę, że nie ma talentu, który umożliwiłby mu zajęcie się sportem profesjonalnie postanowił zdobyć licencjat z rachunkowości na Uniwersytecie Stanowym Mississippi. Trzy lata później w 1981 roku ukończył studia prawnicze i przez niemal dziesięć lat pracował jako adwokat. W 1983 został wybrany do Parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej, do którego należał przez kolejne 7 lat. Jednocześnie prowadził praktykę prawniczą. Pewnego dnia w sądzie pisarz przypadkiem podsłuchał wstrząsające zeznania 12-letniej dziewczynki, ofiary gwałtu. Zainspirowany tym wydarzeniem postanowił napisać powieść mówiącą o tym, co by było, gdyby ojciec dziewczyny zamordował napastników. Wstawał codziennie o 5 rano, aby móc poświęcić kilka godzin na pisanie zanim wyruszy do pracy. Grisham spędził na pisaniu powieści trzy lata i zakończył ją w 1987 roku. Początkowo Czas zabijania odrzucony został przez wielu wydawców, w końcu prawa do powieści zdecydowało się kupić jedno wydawnictwo a następnie opublikowało ją w czerwcu 1988 roku w skromnym nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. 

Niezrażony brakiem większego sukcesu Grisham zabrał się za pisanie drugiej powieści, którą rozpoczął w dzień po zakończeniu pracy nad poprzednia książką. Firma opowiada historii młodego i zdolnego prawnika, który zostaje zwerbowany do pozornie idealnej kancelarii, posiadającej drugie, zupełnie inne oblicze. Powieść ta przez 47 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa” i została okrzyknięta najlepiej sprzedającą się powieścią roku 1991. Dwa lata później doczekała się ekranizacji z Tomem Cruisem i Genem Hackmanem w rolach głównych. Tego samego roku autor zrezygnował z urzędu i od tego momentu pracował tylko jako pisarz. Kolejne powieści Grishama to: Raport pelikana (1992), Klient (1993), Komora (1994) i Zaklinacz deszczu (1995), okazały się znaczącymi sukcesami. Sięgając najwyższych miejsc list bestsellerów, ugruntowały pozycję autora jako czołowego współczesnego pisarza thrillerów. Jego popularność zwiększały jeszcze bardziej kolejne kręcone na podstawie tych książek filmy, w których występowała cała plejada największych gwiazd kina. W sumie było ich jak dotychczas dziewięć.

Od 1988 roku John Grisham regularnie co roku wydaje przynajmniej jedną nową powieść. Książki jego autorstwa sprzedały się w wielomilionowym nakładzie i zostały przetłumaczone na około 40 języków. Jest też jednym z trzech autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania (poza nim J.K. Rowling i Tom Clancy). Poza powieściami kryminalnymi, Grisham jest również autorem scenariuszy filmowych, opowiadań oraz książek z gatunku literatury faktu. Obecnie pisarz mieszka z żoną Renée oraz dwójką dzieci, Ty'em i Sheą. Rodzina dzieli swój czas między wiktoriański dom na farmie w stanie Missisipi, a domem na plantacji w stanie Wirginia. W wolnym czasie pisarz angażuje się w akcje charytatywne, gra w baseball oraz wspiera małą ligę baseballu.


Źródło: merlin.pl/pl.wikipedia.org/wikiwand.com/booklips.pl/
Źródło zdjęć: theartsdesk.com/slushpile.net/2

Komentarze