Jestem tutaj

Jego książki charakteryzują się szybką i dynamiczną fabułą, czasem poprzedzoną krótkim wstępem. Akcja powieści trwa krótko. Manierą autora jest tytułowanie rozdziałów nazwą dnia tygodnia, podaniem pory dnia lub godzin. 34. rocznica śmierci Alistaira Macleana

Pisarz szkocki, autor wielu popularnych powieści o tematyce sensacyjnej, kryminalnej i wojennej. Urodził się 21 kwietnia 1922 roku w Glasgow w Szkocji jako drugi syn protestanckiego pastora. Większość swojego dzieciństwa i młodości spędził w Daviot. Jego językiem ojczystym był język gaelicki szkocki. Powrócił do Glasgow, gdzie ukończył Hillhead High School. W czasie II wojny światowej służył na krążowniku jako torpedysta (postać marynarza Ralstona z H.M.S. Ulisses jest oparta na przeżyciach autora). Podczas tej służby walczył na północnym Atlantyku, w Arktyce, na Morzu Śródziemnym oraz na Oceanie Indyjskim. Na niektórych z tych obszarów dzieje się akcja większości jego książek. Pisarz twierdził, że w 1945 roku dostał się do niewoli japońskiej i doznał ran w wyniku tortur – jego syn jednak udowodnił, że był to jego wymysł, a Alistair MacLean został ranny w wyniku wypadku podczas ćwiczeń na okręcie. 


Po zakończeniu wojny rozpoczął studia języka angielskiego na Uniwersytecie w Glasgow, które ukończył w 1953 roku i został nauczycielem. Debiutował opowiadaniem Dileas w roku 1954, a następnie napisał powieść H.M.S. Ulisses, która stała się bestsellerem. We wczesnych latach sześćdziesiątych zdecydował się pisać pod pseudonimem Ian Stuart. Wiele z powieści MacLeana doczekało się ekranizacji, przykładowo Działa Navarony, Tylko dla orłówStacja arktyczna Zebra. Scenariusze do kilku z tych ekranizacji zostały stworzone przy udziale samego pisarza lub wyłącznie przez niego. Oprócz tego, jest on autorem kilku scenariuszy, które zostały później przerobione na powieści przez innych pisarzy. W 1983 roku MacLean został uhonorowany doktoratem z literatury na Uniwersytecie w Glasgow. Zmarł 2 lutego 1987 roku w Monachium. Został pochowany w Szwajcarii.


Źródło: wikipedia.pl/lubimyczytac.pl
Źródło: famousauthors.org/
thetowerofstars.com

Komentarze