Jestem tutaj

Klomby, grządki i rabatki, tu petunie, a tam bratki. W ogrodach dawnych i współczesnych


Dawne ogrody to już historia. Stanowią eksplozję zapachów, spektakl barw, architekturę zmysłów, po prostu dzieło sztuki. Miały uporządkowany układ i wytyczone porządne ścieżki. Były ogrodami wypielęgnowanymi w stylu francuskim, krajobrazowymi parkami w stylu angielskim, pasami zieleni o włoskim charakterze… Najpiękniejsze parki i ogrody powstawały przy  zamkach i pałacach w całym kraju. Oto najpiękniejsze z nich:

  • Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Park Czartoryskich w Puławach
  • Park w Pszczynie
  • Ogród Saski w Warszawie
  • Ogród w Wilanowie w Warszawie
  • Ogrody pałacowe Branickich w Białymstoku
  • Park krajobrazowy Arkadia w Nieborowie k. Łowicza.
  • Park Mużakowski w Łęknicy nad Nysą Łużycką


Ogrody współczesne cechuje prostota, funkcjonalizm i minimalizm, czyli ograniczenie kolorów, form i ozdób. Dominują takie materiały jak metal, szkło i beton. Istotne jest, by styl ogrodu i domu był ze sobą spójny. W nowoczesnych ogrodach panuje wielkoformatowość i jednolitość. Dzięki stonowanej kolorystyce i zastosowaniu kilku do kilkunastu odmian gatunków roślin, architektura krajobrazu jest neutralna, nieprzytłaczająca, wręcz uspakaja i wycisza otoczenie.


Przydomowe ogrody są nie tylko do patrzenia i podziwiania. Mają pięknie pachnieć dobrze smakować, dlatego na rabatach połączcie byliny z ziołami i ozdobnymi warzywami, a pomysłów szukajcie w tradycyjnych, sielskich ogródkach wiejskich. Kwitnące kopry, marchwie, czosnki sadzi się razem z pnącymi truskawkami, ozdobne pietruszki czy szałwie z różami. Warzywa i zioła są blisko kuchni albo jadalni, żeby można było wyskoczyć i szybko zerwać wonną przyprawę.

Ogrody są nie tylko dla nas, także dla dzikich mieszkańców. Doceńcie zwierzęta: jeże, ropuchy, owady. Na żywopłoty wybierzcie krzewy kolczaste i owocujące, żeby chętnie wiły w nich gniazda ptaki. Zimą takie żywopłoty zamieniają się w spiżarnie. Dla owadów posadźcie rośliny miododajne, zbudujcie hotele dla pszczół, postawcie poidła i domki dla jeży.

Nie rezygnujcie z ogrodu nawet wtedy, gdy przy domu nie ma miejsca. Wystarczy taras albo balkon. Zieleń można puścić na ściany – pnące truskawki, nasturcje, klematisy czy bluszcze będą się wić przy drewnianych drabinkach, a hortensje, różaneczniki i ozdobne trawy dobrze wyglądają też w donicach. W takim ogrodzie bez ziemi udadzą się nawet drzewka – odmiany karłowate jak klon palmowy czy aronia, którą można prowadzić jak drzewko lub krzew. 



Źródło: magazyn.travelist.pl/e-ogrodek.pl/ogrodymarzen.net/weranda.pl,culture.pl
Źródło zdjęcia: viva.pl/ogrodymarzen.net

Komentarze