Jestem tutaj

Biblioteka ziołami pachnąca, czyli zakładamy biblioteczny ogródek


Zioła, to rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny

Zioła w domu, uprawiane w doniczkach, to doskonały sposób aby mieć je świeże zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni. Wówczas w każdej chwili można je dodać do potraw i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Uprawa ziół w domu ma wiele zalet. Dają nam pewność, że zjadane przez nas są uprawiane bez sztucznych nawozów i innych zbędnych dodatków. Sporo ziół ma dość niewielkie wymagania uprawowe, dlatego też są to dobre rośliny dla osób które nie mają dużego doświadczenia w uprawie roślin, a chciały by cieszyć się swoją własną uprawą w domu.



Bazylia pospolita to roślina jednoroczna. W przeszłości występowała dziko na terenie północnej Afryki (wieńce uplecione z bazylii odnaleziono nawet w piramidach egipskich ) i w Indiach, dziś pozostaje jedynie jako gatunek uprawiany niemalże na całym świecie (wyróżnia się ponad 150 odmian). Do Europy południowej została przywieziona w czasie wypraw Aleksandra Macedońskiego. W XVI pojawiła się w Polsce, gdzie początkowo była uprawiana jedynie w donicach, w oranżeriach. W formie suszu, bazylia  jest wykorzystywana jako surowiec zielarski. Zawiera m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i saponiny, sole mineralne i witaminy, które mają działanie przeciwskurczowe, poprawiające trawienie, poprzez pobudzenie wydzielania soku żołądkowego, przeciwzapalne i antybakteryjne. Uważa się również, że bazylia działa lekko uspokajająco, przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił.


Mięta pieprzowa powstała w Anglii w XVII wieku. To jedna z najbardziej popularnych roślin zielarskich. Od lat obecna była w ogrodach przydomowych. Jej właściwości lecznicze są ogromne. Liście zawierają olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten i wiele innych składników. Napary z liści mięty zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, usprawniają prace jelit. Wykazują działanie przeciwbakteryjne i uspokajające. Mentol zawarty w mięcie pieprzowej jest surowcem do produkcji pasty do zębów oraz kremów do ciała i perfum.


Lebiodka pospolita (oregano) rośnie dziko w Afryce Północnej, w Europie i Azji. W Polsce lebiodkę można spotkać na brzegach lasów, na polanach i słonecznych stokach. Kwiaty Lebiodki są miododajne. I liście, i kwiaty po zgnieceniu wydzielają przyjemny zapach. Oregano jest rośliną przyprawową i ma właściwości lecznicze.


Tymianek wywodzi się z rejonów basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach tworzy duże, jednogatunkowe skupiska, porastające płytkie, naskalne gleby wapienne na zboczach górskich. Stosuje się go jako dodatek do licznych potraw, szczególnie ciężkostrawnych, takich jak potrawy z roślin strączkowych, tłuste mięsa, kiełbasy i sosy. Dodawany jest także do pizzy, potraw z warzyw, pasztetów, serów i sałat. Jego pędy służą do aromatyzowania octu, oliwy i wywarów mięsnych.


Źródło: poradnikogrodniczy./e-ogrodek.pl/rosliny.urzadzamy.pl

Komentarze