Jestem tutaj

Była autorką książek dla dzieci i młodzieży chętnie czytanych także przez dorosłych – Dorota Terakowska, gdyby żyła miałaby dzisiaj 82 lata



Dorota Terakowska była polską dziennikarką i pisarką, autorką książek skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Urodziła się 30 sierpnia 1938 roku w Krakowie w zamożnej mieszczańskiej rodzinie. Od najwcześniejszych lat dziecięcych marzyła o karierze pisarki. W roku 1944 została posłana do szkoły Świętej Scholastyki, ale nie umiała odnaleźć się w grupie, w której nikt nie tolerował jej odmienności i wkrótce została wydalona za złe sprawowanie. Potem jeszcze kilkakrotnie zmieniała szkołę. Maturę zdała w końcu w 1955 roku w Liceum dla Pracujących.  Następnie ukończyła Socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wolny czas spędzała w krakowskich kawiarniach, gdzie zagłębiała się w rozważania o sztuce, filmie i literaturze z poetami, pisarzami i intelektualną elitą Krakowa. Parała się różnych zawodów, ale nigdzie nie zagrzała miejsca na stałe. Po skończeniu liceum równocześnie pracowała m.in. w administracji Cmentarza Rakowickiego. Brała aktywny udział w życiu kulturalnym swojego miasta. W 1956 weszła w skład Komitetu Organizacyjnego Klubu Młodzieży Twórczej „Piwnica pod Baranami”. Pracowała w nim jako barmanka, a także występowała jako piosenkarka. Zarabiała na życie przepisywaniem tekstów na maszynie. Brała też udział w kabarecie Wiesława Dymnego „Remiza”. W czasie stanu wojennego zarabiała na życie robieniem swetrów na drutach. Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.


Debiutowała w 1962 utworem ogłoszonym na łamach „Przekroju”. Karierę dziennikarską rozpoczęła siedem lat później, gdy podjęła pracę w „Gazecie Krakowskiej”. Zajmowała się głównie tematyką społeczną. W latach 80. rozpoczęła pisanie książek dla dzieci i młodzieży, które zostawały wydawane z opóźnieniem, ze względu na brak zgody na ich publikację.  Wydała m.in.:  Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie, Władca Lewawu , Córka czarownic, Lustro pana Grymsa, W krainie kota, Samotność bogów, Tam, gdzie spadają anioły Poczwarka, Dobry adres to człowiek, Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie. Dzień i noc czarownicy. Jest również autorką esejów Muzeum Rzeczy Nieistniejących. Jedną z jej książek Władcę Lewawu umieszczono w kanonie lektur szkolnych.


Jest wielokrotną laureatką wielu nagród m.in. otrzymała nagrodę w konkursie literackim im. Czesława Janczarskiego, zorganizowanym przez pismo dla dzieci „Miś” oraz trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży. W 2002 roku pisarka była nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pisarka dwukrotnie była zamężna. Najpierw poślubiła pianistę Andrzeja Nowaka, później dziennikarza Macieja Szumowskiego. Jej córkami są dziennikarka Katarzynę Nowak oraz reżyserka filmowa Małgorzata Szumowska. Zmarła 4 stycznia 2004 roku po tym, jak dwa lata wcześniej zdiagnozowano u niej nowotwór, w wieku 65 lat. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim, gdzie spoczął miesiąc później jej mąż Maciej Szumowski.


źródło: ppibl.ibl.waw.pl/wydawnictwoliterackie.pl/fakty.interia.pl/merlin.pl

Komentarze