Jestem tutaj

Pierwsza jego książka "Chemia śmierci" z 2006 roku odniosła tak duży sukces, że historia doczekała się kontynuacji w kolejnych częściach. 53. rocznica urodzin Simona Becketta

Simon Beckett urodził 20 kwietnia 1960 roku w Sheffield w północnej Anglii, w rodzinie wywodzącej się z klasy robotniczej. Ukończył studia z tytułem magistra na kierunku filologii angielskiej po których przez kilka lat zajmował się remontami nieruchomości. Przeprowadził się do Hiszpanii, gdzie pracował jako nauczyciel języka angielskiego. To właśnie tam zaczął rozważać karierę pisarską. Po powrocie do kraju, na początku lat 90. grał na perkusji w kilku zespołach i pracował jako dziennikarz. Jako wolny strzelec publikował swoje teksty w wielu gazetach. W międzyczasie zaczął pisać powieści kryminalne, wśród których była między innymi nagrodzona powieść Animals. Nie przyniosły mu one jednak większego rozgłosu. Wizyta na Trupiej Farmie w Tennessee w 2002 roku była inspiracją dla pisarza, który zbierał tam materiały do artykułu dla Daily Telegraph. To doświadczenie absolutnie przełomowe w jego życiu. "Na coś takiego nie można się przygotować — opowiadał później w jednym z wywiadów. — Na początku nie mogłem uwierzyć, że jestem w takim miejscu i że widzę takie rzeczy. Wszystko wydawało mi się obrzydliwe i nierealne. To nawet nie jest cmentarz. Zajęło mi trochę czasu, żeby się do tego przyzwyczaić". Wielkie wrażenie na Becketcie zrobili pracujący na tam naukowcy. 

W ten sposób w centrum naukowym w Knoxville narodził się pomysł powieści o doktorze Davidzie Hunterze, specjaliście antropologii sądowej. W roku 2006 Beckett opublikował pierwszą część swojego bestsellerowego cyklu Chemia śmierci. W tym samym roku była ona nominowana do Złotego Sztyletu, brytyjskiej nagrody literackiej, przyznawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej autorowi najlepszej powieści kryminalnej. Głównym bohaterem powieści jest antropolog sądowy David Hunter, który kształcił się na tak zwanej Trupiej Farmie. Po niespodziewanej, tragicznej śmierci żony i sześcioletniej córki przenosi się do maleńkiego miasteczka Manham w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii, gdzie zostaje zatrudniony jako lekarz rodzinny. Tam robi wszystko, by odciąć się od świata i w samotności przeżywać tragedię, która go spotkała. Wkrótce zostaje jednak zmuszony do ponownego wykorzystania nabytych na Trupiej Farmie umiejętności, gdy w pozornie spokojnym mieści zaczyna dochodzić do tajemniczych, mrożących krew w żyłach zbrodni. Cała seria, w której skład weszły jeszcze książki, Zapisane w kościach (2007), Szepty zmarłych (2009), Wołanie grobu (2011), Dzień jak dzień (2013), Niespokojni zmarli (2017) i Zapach śmierci (2019), została przetłumaczona na blisko 30 języków i rozeszła się na całym świecie w liczbie ponad 8,5 miliona egzemplarzy. 

Po wielkim sukcesie wydawniczym serii o Davidzie Hunterze, opublikowane zostały kolejne dwie niezależne powieści autora. W 2013 roku ukazały się Rany kamieni, a w 2016 roku – Zimne ognie, powieść z 1997 roku w poprawionej wersji. Ogromny międzynarodowy sukces książek Becketta sprawił, że władze Uniwersytetu Tennessee doceniły wkład pisarza w popularyzowanie badań na Trupiej Farmie oraz oddanie należnego szacunku naukowcom, specjalistom kryminalistycznym i ludziom, którzy przekazali swoje ciała do badań. W jednym z konkursów dla swoich studentów ustanowiono specjalną nagrodę — Simon Beckett Student Paper Prize. Pisarz mieszka z żoną Hilary na angielskiej prowincji, w Yorkshire. Jest miłośnikiem Raymonda Chandlera, Grahama Greena i oryginalnych powieści Iana Fleminga o Jamesie Bondzie.



Źródło: merlin.pl/kultura.onet.pl/simonbeckett.com

Źródło zdjęć:kriminetz.de/schwarzer.at


Komentarze