Jestem tutaj

Opublikował ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Jako jeden z nielicznych profesorów egzaminował ze wszystkich epok literackich. 16. rocznica śmierci Artura Hutnikiewicza

Historyk literatury polskiej. Urodził się 12 stycznia 1916 roku we Lwowie jako nieślubny syn kupca Artura Bartosza i hafciarki Józefy HutnikiewiczW 1934 roku ukończył szkołę średnią i podjął studia z filologii polskiej i klasycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po ich ukończeniu został na tej uczelni asystentem prof. Eugeniusza Kucharskiego. W czasie II wojny światowej był karmicielem wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla. W 1945 roku zmuszony do opuszczenia Lwowa, osiadł początkowo w Wałczu, gdzie pracował jako nauczyciel w Gimnazjum i Liceum. Po wojnie przeniósł się do Torunia i podjął pracę na stanowisku starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1948 roku doktoryzował się. W roku 1962 został mianowany profesorem nadzwyczajnym, następnie profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. W latach 50. był prodziekanem Wydziału Humanistycznego UMK, członkiem Senatu tej uczelni. Kierował Zakładem Literatury XX wieku oraz Zakładem Historii Literatury Polskiej. W latach 80. pełnił też funkcję Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej.


Był erudytą, jednym z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, szczególnie twórczości Stefana Żeromskiego, Jana Lechonia, Marii Dąbrowskiej i Stefana Grabińskiego. Opublikował ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Jako jeden z nielicznych profesorów egzaminował ze wszystkich epok literackich. Krytycznie wyrażał się o powojennym systemie kształcenia studentów, w którym studenta zmusza się do siedzenia od rana do wieczora na zajęciach, zamiast dać mu czas na samodzielne studiowanie pod kierunkiem wybranego profesora – mistrza. Wychował całą rzeszę wybitnych literatów i naukowców, którzy kontynuują jego dzieło. Zmarł 16 kwietnia 2005 w Toruniu.


Źródło: lubimyczytac.pl/wikipedia.pl
Źródło zdjęć: dzieje.pl

Komentarze