Jestem tutaj

Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza, który zapewnił autorowi miejsce w ścisłej czołówce najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. 47. rocznica urodzin Andrzeja Pilipiuka

Andrzej Pilipiuk urodził się 20 marca 1974 roku w Warszawie. Wychował się na warszawskiej Pradze, której krajobrazy uwiecznił w kilku opowiadaniach, między innymi w tych znajdujących się w zbiorze Wampir z M3. W dzieciństwie cierpiał z powodu dysgrafii i dysortografii, lat szkolnych nie wspomina więc najlepiej. W kryzysowych chwilach uciekał w literaturę fantasy, którą zaczytywał się już w szkole podstawowej. Po maturze rozpoczął studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1999 roku, zdobywając tytuł magistra. Pracy w zawodzie nie znalazł, ale swoją wiedzę z tego zakresu wykorzystał podczas pracy literackiej. Pilipiuk zadebiutował jak pisarz w 1996 roku na łamach miesięcznika „Fenix”, gdzie opublikowano jego opowiadanie Hiena. Bohaterem debiutu autora jest jego najbardziej znany bohater, Jakub Wędrowycz, pochodzący z Wojsławic degenerat, bimbrownik-egzorcysta, którego czytelnicy polubili niemal natychmiast. Niestety, na równie ciepłe przyjęcie ze strony oficyn wydawniczych pisarz musiał poczekać. W międzyczasie szlifował warsztat pisarski i tworzył artykuły popularnonaukowe o historii i archeologii, które ukazywały się na łamach wielu czasopism. 


W 2001 roku nastąpił przełom w karierze literackiej Andrzej Pilipiuka, nawiązał on współpracę z wydawnictwem „Fabryka Słów”, którego nakładem ukazała się pierwsza książka pisarza: Kroniki Jakuba Wędrowycza. Od tego czasu pisarz wydał ponad trzydzieści powieści i zbiorów opowiadań, między innymi Reputację, Operację Dzień Wskrzeszenia i Rzeźnika Drzew, a jego publikacje rozeszły się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Miarą jego sukcesu jest 38 napisanych powieści w tym 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika pod pseudonimem Tomasz Olszakowski i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce. W swoich utworach autor niejednokrotnie zgrabnie łączy swoją wiedzę historyczną z fantasy, co możemy zauważyć np. w zbiorze opowiadań Czerwona gorączka czy też serii o kuzynkach Kruszewskich. Ponadto w różnych jego dziełach często pojawiają się gościnnie postaci spoza serii, np. zarówno w Kuzynkach jak i Panu Samochodziku możemy spotkać się w przelocie z Jakubem Wędrowyczem. W wolnym czasie pisarz zajmuje się stolarstwem i numizmatyką, kolekcjonuje również meteoryty i wiele podróżuje. Zagraniczne wypady są często inspiracją dla jego utworów literackich. 


W 2003 roku poślubił Katarzynę Motykę, z którą ma córkę Łucję oraz syna Tomasza. Dużo czasu spędza w sławnych już Wojsławicach, skąd pochodzi jego rodzina i gdzie od 2005 roku odbywają się imprezy na cześć stworzonego przez niego bohatera „Dni Jakuba Wędrowycza”. Za szereg działań, mających na celu zachowanie artefaktów historycznych oraz celebrowanie i upamiętnianie historii wsi, między innymi publikację pod tytułem „Wojsławice – skarby naszej pamięci. Wspomnienie o miasteczku”, został Honorowym Obywatelem Gminy Wojsławice. Pisarz jest również laureatem wielu nagród.


Źródła: merlin.pl/fabrykaslow.com.pl/taniaksiazka.pl
Źródło zdjęcia: 
fahrenheit.net.pl/culture.pl

Komentarze