Jestem tutaj

Jego książka "Regulamin tłoczni win", była podstawą scenariusza filmu "Wbrew regułom". Napisany przez niego scenariusz został nagrodzony między innymi Oscarem. 79. rocznica urodzin Johna Irvinga

Irving urodził się jako John Wallace Blunt Jr 2 marca 1942 roku w New Hampshire. W momencie jego narodzin ojciec służył jako lotnik na Pacyfiku. Podczas II wojny światowej został zestrzelony nad Birmą, ale przeżył. Pisarz nigdy go nie poznał, jego rodzice rozwiedli się, gdy miał zaledwie dwa lata. Gdy jego matka w 1948 roku ponownie wyszła za mąż, zmieniła dane syna na Johna Winslowa Irving. Część dzieciństwa, jak również wczesne lata młodości amerykański prozaik spędził w Austrii. Rozpoczął naukę na Phillips Exeter Academy, gdzie zaczął uprawiać zapasy, które trenował przez ponad dwadzieścia lat i których był trenerem aż do czterdziestego siódmego roku życia. Studiował na University of New Hampshire, gdzie uzyskał tytuł licencjata, następnie poszedł na studia magisterskie. Przez pond dziesięć lat pracował jako wykładowca na wielu uczelniach wyższych. 

Jako pisarz zadebiutował mając 26 lat w 1968 roku powieścią Uwolnić niedźwiedzie. Książka otrzymała zadowalające recenzje, ale nie sprzedała się zbyt dobrze. To właśnie w niej po raz pierwszy ukazał pewne elementy świata, który kreował niemalże w całej swojej twórczości. Rzeczywistość mizernych wędrowców, podróżujących od New Hampshire aż do Wiednia i obserwujących właśnie z tej perspektywy wydarzenia, które wstrząsnęły XIX-wieczną historią. Niemniej, w znacznie większym stopniu bohaterowie ci zapatrzeni są w osobiste, wewnętrzne rozterki. Należy pamiętać, że w swojej twórczości autor wykorzystuje przede wszystkim motywy autobiograficzne.

Dwie następne książki pisarza nie zdobyły uznania czytelników. Irving jednak pisał dalej, w ciągu dnia pracując jako nauczyciel i trener zapasów. W latach 60. u boku Kurta Vonneguta brał udział w warsztatach pisarskich organizowanych na Uniwersytecie Iowa. Sfrustrowany brakiem promocji ze strony swojego wydawcy, zdecydował się zaoferować swoją czwartą powieść Świat według Garpa oficynie Dutton, która obiecywała dużo lepsze warunki marketingowe. Książka stała się międzynarodowym bestsellerem i znalazła się wśród finalistów National Book Award w 1979 roku. W 1982 powstała ekranizacja z Robinem Williamsem i Glenn Close w rolach głównych, która otrzymała kilka nominacjami do Oscara. W 1985 roku Irving opublikował epicki Regulamin tłoczni win, odwołujący się do „Olivera Twista” Charlesa Dickensa. Poruszająca opowieść o aborcji, prostytucji, skutkach gwałtu i wychowywaniu dzieci w sierocińcu doczekała się w 1999 roku filmowej adaptacji w reżyserii Lasse Hallströma. Scenariusz napisał sam autor i otrzymał za niego Oscara. O swych wieloletnich zabiegach i przygodach, związanych z przeniesieniem Regulaminu na ekran Irving napisał wspomnienia i opublikował pod tytułem Moje filmowe perypetie. Pamiętnik

Irving jest autorem kilkunastu powieści, które zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści pięć języków obcych. Najlepiej sprzedającą się dotychczas książką, w każdej wersji językowej, jest Modlitwa za Owena. John Irving w swoich powieściach pochyla się nad losem pokrzywdzonych przez los, ludzi z problemami, outsiderów, szukających swoich tożsamości oraz tych porzuconych i zostawionych samym sobie, szczególnie dzieci i młodzieży. Pisarz z niesłychaną empatią, wrażliwością i delikatnością porusza drażliwe i kontrowersyjne tematy, takie jak aborcja oraz tożsamość płciowa. Do pisania podchodzi z ogromną dawką dyscypliny, a każdą fabułę planuje z rzadko spotykaną drobiazgowością – planuje każdy szczegół powieści, nic w jego opowieściach nie dzieje się przez przypadek, a czytelnik dowiaduje się wszystkiego w zamierzonym, ustalonym przez pisarza czasie i miejscu. Irving był dwukrotnie żonaty. Ze związków tych ma trójkę synów.


Źródło: merlin.pl/polskatimes.pl/wkrainieczytania.blogspot.com/booklips.pl/
Źródło zdjęć: achievement.org/

Komentarze