Jestem tutaj

Oszałamiającą karierę literacką rozpoczęła przygodowo-historyczną powieścią "Obca”. Podróże w czasie bohaterki cyklu Claire Randall przeniesione zostały w 2014 roku na mały ekran. 70. rocznica urodzin Diany Gabaldon

 

Diana Gabaldon urodziła się 11 stycznia 1952 roku w Arizonie. Jest córką Tony’ego Gabaldona, byłego senatora stanu Arizona. Był on pochodzenia meksykańskiego. Matka Diany, Jacqueline Sykes, wywodziła się z Anglii. Gabaldon wychowała się w mieście Flagstaff. Studia pierwszego stopnia ukończyła na Uniwersytecie Północnej Arizony – studiowała tam zoologię w latach 1970-1973. Następnie przeniosła się do San Diego, gdzie studiowała biologię morską, którą ukończyła z tytułem magistra w 1975 roku. Wróciwszy na Uniwersytet Północnej Arizony, w roku 1978 uzyskała tytuł doktora ekologii behawioralnej. W 1984 roku, podczas gdy była zatrudniona w Centrum Studiów Środowiskowych zajmowała się redakcją kwartalnika „Science Software Quarterly”. W tym czasie pisała recenzje i artykuły dla wydawnictw komputerowych, popularnonaukowych, a także komiksy dla Walt Disney Company. Przez dwanaście lat była wykładowcą akademickim. 

W 1988 roku Gabaldon postanowiła spróbować napisać powieść, chcąc zobaczyć, czy będzie umiała to zrobić. Nie zamierzała jednak nikomu pokazywać efektów swojej pracy. Jako naukowiec zajmujący się prowadzeniem badań, stwierdziła, że powieść historyczna będzie najprostsza do napisania, z uwagi na dostępność materiałów. Nie przeszkodził jej w tym fakt, że nigdy wcześniej nie zajmowała się zagadnieniami historycznymi i nie wiedziała, w jakim okresie historii chce umiejscowić swoją powieść. Natchnienie przyszło do niej z telewizji. Pewnego dnia przypadkiem natrafiła na powtórkę jednego z odcinków serialu science fiction „Doctor Who”, w którym jednym z bohaterów był młody Szkot, a akcja rozgrywała się w XVIII wieku. Wtedy to powstała w jej głowie wizja powieści osadzonej w Szkocji, w tym właśnie okresie historycznym, oraz sylwetka jednego z bohaterów, Jamesa Frasera. Z czasem James musiał ustąpić miejsca Claire Randall, która ostatecznie stała się główną bohaterką książki. Z serialu Gabaldon zapożyczyła również motyw podróży w czasie. Zamieściła fragmenty swojej powieści na jednym z pierwszych forów literackich, gdzie inny autor, John E. Stith skontaktował ją z agentem literackim. Wkrótce potem autorka podpisała umowę z wydawnictwem. 

Pierwsza z serii, Obca, została opublikowana w 1991 roku. Kiedy Gabaldon skończyła pisać drugą część cyklu, postanowiła porzucić pracę naukową na uniwersytecie i całkowicie poświęcić się pisaniu. Do 2014 roku seria, która pierwotnie miała być trylogią, rozrosła się do ośmiu książek. W jej skład wchodzą jeszcz: Uwięziona w bursztynie (1992), Podróżniczka (1994), Jesienne werble (1997), Ognisty krzyż (2001), Tchnienie śniegu i popiołu (2005), Kość z kości (2009) oraz Spisane własną krwią (2014). Dodatkowo w międzyczasie pisała drugą serię książek, Lord John Grey, która jest spin-offem Obcej. Obejmuje ona trzy powieści i pięć opowiadań, z czego tylko dwa tytuły posiadają polskie tłumaczenie. Seria Obca została przetłumaczona na 23 języki i wydana w 26 krajach. Została uhonorowana równierz nagrodą RITA za Najlepszy Romans roku 1991. Tchnienie śniegu i popiołu zadebiutowało na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” i zdobyło nagrodę Quill Award. W sierpniu 2014 roku telewizja wyemitowała premierowy odcinek serialu telewizyjnego „Outlander” według powieści Diany Gabaldon. Pisarka mieszka obecnie w Scottsdale z mężem, ma troje dorosłych dzieci.



Źródła:merlin.pl/wikipedia.org
Źródło zdjęcie: 
wikipedia.org/enchantedlivingmagazine.com

Komentarze